AcasăActualitateSocialHANDBAL JUNIORI III - Academia de Handbal Minaur, locul cinci la Turneul...

HANDBAL JUNIORI III – Academia de Handbal Minaur, locul cinci la Turneul Final

HANDBAL JUNIORI III La fel ca și în ediția 2015/2016, Academia de Handbal Minaur ocupă și în această ediție de campionat locul cinci la nivel de juniori III.

Grupa antrenată de Claudiu Clonovszki și Florin Mironescu au învins în meciul pentru stabilirea clasamentului final pe CSU Suceava 38-27. La pauză, juniorii noștri au condus cu 20-15.

Primul sfert de oră din meci a fost echilibrat, diferența maximă dintre cele două echipe fiind de două goluri (7-5 min. 12, 9-7 min. 13). Pe finalul reprizei, Academia de Handbal Minaur s-a distanțat la cinci goluri(15-10 min. 19), aceasta fiind și diferența cu care s-a încheiat primul act, scor 20-15.

Repriza secundă a fost într-o singură direcție, Academia de Handbal Minaur mărindu-și ecartul cu fiecare minut scurs pe tabela de marcaj. Diferența maximă (13 goluri) s-a înregistrat în două rânduri, 33-20 (min. 42) și 34-21 (min. 44).

La finalul jocului, Academia de Handbal Minaur s-a impus cu 38-27.

Academia de Handbal Minaur: Boros, Balla – R. Pop (19 goluri), Buciuman (7), E. Pop (4), Cociotă (3), Birtaș (3), Paul (1), Hauler (1), Ghibirdic, Konya, Ardelean, Danci, Pașca, Cioclu. Antrenori: Claudiu Clonovszki și Florin Mironescu.