AcasăEvenimentSportHANDBAL. JUNIOARE III - CS Phoenix a învins CS Tonic Oradea cu 33-18

HANDBAL. JUNIOARE III – CS Phoenix a învins CS Tonic Oradea cu 33-18

HANDBAL. JUNIOARE III CS Phoenix Baia Mare a câştigat la un scor categoric, 33-18 (14-10), derby-ul cu CS Tonic Oradea, în care s-au întâlnit primele două clasate din seria L a Campionatului naţional de junioare III.

HANDBAL. JUNIOARE III Băimărencele au avut o poftă de joc remarcabilă în acest meci şi nu au lăsat nici o speranţă echipei Tonic Oradea, cu toate că prima repriză s-a încheiat la “doar” 4 goluri diferenţă.

Jucătoarele de la CS Phoenix au revenit de la vestiare mult mai inspirate şi au marcat consecutiv 5 goluri.

Cu toate că antrenoarea Magda Kovacs a rulat, încă din prima repriză, întregul efectiv avut la dispoziţie, scorul a luat proporţii nebănuite, până la finalul jocului diferenţa dintre cele două echipe fiind de 15 goluri.

CS Phoenix s-a calificat de pe primul loc în turneul semifinal, indiferent de rezultatele din ultima etapă, programată în data de 25 martie (CSŞ nr. 2 – CS Phoenix).
Sala de sport a Şcolii „V. Alecsandri” – circa 200 spectatori.
Arbitri: Florin Horincar şi Dan Pavel (Sălaj).

CS Phoenix: I. Ţiple, B. Verdeş – Borş 7, Groza 5 (1), Lazăr 4, Todorca 4 (1), D. Trantea 3 (2), Petrescu 2, Groşan 2, Mădăras 2, A. Pop 2, Cudan 1, Zaha 1, Igel, Horje, Vardai. Antrenor: Magdalena Kovacs.
CS Tonic: Tem, Toda, Coteţiu – Ferencz 5, Leghezău 5, Cristea 5 (1), Boitor 2, Paşca 1, Panti, Borţig, Dabu, Comărniceanu, Şoanea, Coita. Antrenor: Sabin Dacău.

Aruncări de la 7 m: 7-5 (transformate 4-1).
Minute de eliminare: 10-2.