AcasăEvenimentSportHANDBAL - HCM Minaur joacă duminică în deplasare la CSU Danubius...

HANDBAL – HCM Minaur joacă duminică în deplasare la CSU Danubius Galați

HCM Minaur a pornit în dimineața zilei de 4 martie spre Galați, acolo unde va întâlni duminică, 6 martie, ultima clasată, CSU Danubius Galați, într-o partidă din cadrul etapei cu numărul 23 din Liga Națională. Meciul de la Galați va începe la ora 12:00 și nu va fi televizat.

În etapa precedentă, prima cu Raul Fotonea în calitate de antrenor principal al echipei noastre, HCM Minaur s-a impus în Sala de Sport a Școlii Gimnaziale “Vasile Alecsandri” în fața echipei HC Vaslui, scor 27-24, după ce la pauză cele două echipe s-au aflat la egalitate, scor 11-11. În urma acestei victorii, HCM Minaur a făcut un pas important spre calificarea în Play-off, distanțându-se la șase puncte de Dunărea Călărași, ocupanta locului nouă. Cele două formații se vor întâlni în etapa a XXIV-a, partida fiind programată pentru 14 martie, începând cu ora 19:45.

În precedentul joc, CSU Danubius Galați a pierdut la scor pe terenul echipei CSM Ploiești, scor 33-23 și a rămas în continuare singura echipă din Liga Națională fără niciun punct. În 22 de partide, HCM Minaur a acumulat 32 de puncte, ocupând poziția a opta, ultima care permite accederea în Play-off.

În partida tur, disputată la Baia Mare, HCM Minaur s-a impus în fața gălățenilor cu scorul de 32-25, după ce la pauză diferența dintre cele două echipe a fost de 3 goluri, scor 14-11.

Jocul de duminică va fi arbitrat de cuplul Barbu-Manafu (ambii din București), în timp ce observator din partea Federației Române de Handbal va fi domnul Bejinariu (Argeș).