AcasăEvenimentSportHANDBAL - Germania și Spania, în finala Campionatului European din Polonia

HANDBAL – Germania și Spania, în finala Campionatului European din Polonia

Echipele Germaniei și Spaniei s-au calificat, vineri seara, în finala Campionatului European de handbal masculin din Polonia, după victoriile obținute în semifinalele disputate la Cracovia.

În prima semifinală, Germania a întrecut Norvegia cu scorul de 34-33 (14-13, 27-27), după prelungiri, în timp ce Spania a dispus în a doua semifinală de Croația cu 33-29 (18-14).

Germania va disputa prima sa finală de competiție majoră după cea câștigată în 2007, la Campionatul Mondial. Artizanul victoriei a fost Tobias Reichmann, autor a zece goluri.

”Nationalmannschaft” are șansa de a-și trece în palmares al doilea său titlu continental, după cel din 2004, în finala programată duminică, de la 18,30 (ora României).

Relansată de antrenorul islandez Dagur Sigurdsson, Germania a reușit ”miracole” la turneul din Polonia, potrivit AFP, cu o echipă decimată și întinerită (medie de vârstă, 24 ani și jumătate), lipsită de vedeta Uwe Gensheimer. Doar cinci jucători care au evoluat la Campionatul Mondial de anul trecut (locul 7 în Qatar) se află în lotul de la EURO 2016.

De la echipa Norvegiei, aflată la prima sa semifinală europeană, s-au remarcat pivotul Bjarte Myrhol (5 goluri), Kristian Bjornsen (8) și Magnus Jondal (5).

Kiel Rune Dahmke (22 ani) a marcat cu 20 de secunde înaintea expirării timpului regulamentar și a trimis partida în prelungiri, unde Kai Haefner a semnat golul victoriei, când mai erau cinci secunde de joc.

În a doua semifinală, Croația a început mai bine și a condus cu 4-1 (min. 5), 8-5 (13), 10-7 (17) și 13-10 (22), după care ibericii au înscris cinci goluri la rând și au întors situația, 15-13 (27). Spania, campioană mondială în 2013 și clasată pe patru la ediția de anul trecut, avea deja patru goluri avans la pauză, 18-14, și a controlat în totalitate partea secundă, deși croații au fost de patru ori la diferență de doar un gol, ultima oară în minutul 53 (27-26). Spania a marcat trei goluri la rând și s-a desprins decisiv pe tabelă, 30-26 (55), iar apoi a reușit să își conserve avantajul.

Cei mai buni marcatori ai spaniolilor, medaliați cu bronz la ediția trecută a Campionatului European, au fost Valero Rivera (6 goluri), Antonio Jesus Garcia (6), Julen Aguinagalde (5) și Victor Tomas (5), în timp ce de la croați s-au evidențiat Ivan Sliskovic (6 goluri), Marino Maric (4), Marko Kopljar (4), Manuel Strlek (4).

Croația a fost învinsă de Spania în finala mică a Europeanului din 2014 (29-28), iar anul trecut s-a clasat pe șase la Campionatul Mondial.

În meciul pentru locurile 5-6, Franța a dispus cu scorul de 29-26 de Danemarca, iar Polonia a învins Suedia cu 26-24 în partida pentru locurile 7-8.

Duminică, de la ora 16,00, la Cracovia, va avea loc finala mică, între Norvegia și Germania, iar de la 18,30 se va juca finala Germania — Spania.