AcasăEvenimentSportHANDBAL FEMININ - România a pierdut meciul cu Belarus, dar e calificată...

HANDBAL FEMININ – România a pierdut meciul cu Belarus, dar e calificată la CE 2016

Prima reprezentativă de handbal feminin a pierdut suprinzător ultimul meci din preliminariile Campionatului European din 2016, scor 20-23 cu Belarus. Partida s-a desfăşurat la P. Neamţ în faţa a aproximativ 4.000 de spectatori şi a reprezentat ultima evoluţie oficială a României înaintea participării la Jocurile Olimpice de la Rio.

Tipic românesc, naţionala de handbal feminin s-a văzut cu sacii în căruţă după ce s-a calificat la Campionatul European din 2016 din Suedia, astfel că a tratat lamentabil partida cu Belarus, care în urmă cu 3 zile era învinsă la 10 goluri de Norvegia pe teren propriu. Sau posibilităţile echipei sunt limitate fără trei jucătoare de bază, Neagu, Brădeanu şi Manea, chiar şi în faţa unei reprezentative dintr-un eşalon inferior.

Fără a face o dramă din această înfrângere, trebuie remarcat faptul că România se sprijină în drumul spre o medalie olimpică numai pe câteva jucătoare, iar acest lucru a fost vizibil şi la P. Neamţ, în faţa unei săli arhipline. În faţa Belarusului, tricolorele au greşit pe bandă rulantă, atât în prima repriză, cât şi în partea a doua.

La pauză a fost egalitate doar pentru că Paula Ungureanu a avut câteva parade în poartă, iar echipa a fructificat cu bine o superioritate numerică în minutul 20, de la 5-5 tabela ajungând la 7-5. Starul Cristina Neagu nu a fost în teren şi nicio altă jucătoare nu şi-a asumat responsabilităţi de a trage la poartă. Pe tot parcursul meciului, linia de 9 metri a marcat numai 6 goluri!

În „poziţional”, mingea a fost plimbată dintr-o parte în cealalaltă şi înapoi fără ca apărarea adversă să fie „mişcată”. Nu s-a creat faze pentru interi, Buceschi nu s-a simţit nici ea în largul ei fără Cristina şi Mica Brădeanu alături. Ardean şi Chintoan au fost singurele fete care au mai încercat câte ceva, dar pe lângă reuşite au avut şi nereuşite, chiar şi din situaţii de unu la unu.

După 30 de minute, România avea nu mai puţin de 10 greşeli, dar şi o eficienţă a aruncărilor la poartă de numai 39%. Situaţia nu s-a îmbunătăţit nici în partea a doua, chiar dacă Lobach, o piesă de bază din apărarea Belaruslui, a văzut cartonaşul roşu încă din minutul 43. Echipa nu s-a mai descurcat nici în superioritate, iar poarta nu a mai scos echipa în situaţiile delicate. Astfel, Belarus s-a desprins la 21-17 (min. 53), reuşind practic să ţină la respect România cu o singură handbalistă, Yezhnykava.

Parcă nici antrenorul Costică Buceschi nu a îndrăznit mai mult pe banca tehnică, în condiţiile în care nu l-a avut alături pe Tomas Ryde. Belarus a avut o handbalistă în mare formă, dar a câştigat profitând de alte 13 greşeli ale României, 23 în total pe parcursul partidei. La această cifră nu au intrat în calcul ratările de unu la unu, şi acestea destul de numeroase.

Naţionala şi-a încheiat campania pentru Euro 2016 cu o calificare, dar fără să ţină la blazon, la palmares. Norvegia a ţinut! Este drept, la Jocurile Olimpice, la turneul final din Suedia, aceste lucruri nici nu vor mai conta. România este în elită cu fetele, dar acest lucru se datorează în mod special unor jucătoare.

România – Belarus 20-23 (9-9)

Ungureanu, Dedu, Dumanska – portari; Udriştoiu 5, Szucs, Perianu 3, Ardean 4, Popa, Tiron 1, Cartaş, Zamfirescu, Tănăsie, Buceschi 1, Chintoan 3, Vizitiu 1, Chiper 2. Antrenor: Costică Buceschi

Nikitina, Kumpel, Shut – portari; Tryzno 1, Dronova 5, Vasileuskaya 2, Ilyina 1, Dubautsova 1, Artsiukhovich 1, Lobach 2, Kanaval, Hutava, Yezhykava 9, Shamanouskaya, Akhramenka 1, Misiuyk. Antrenor: Tomaz Cater