AcasăEvenimentSportHandbal feminin. HC Zalău a pierdut și returul finalei Cupei EHF, la...

Handbal feminin. HC Zalău a pierdut și returul finalei Cupei EHF, la Oradea

Echipa de handbal feminin Lada Togliatti (Rusia) a câştigat sâmbătă, la Oradea, returul finalei Cupei EHF, în faţa formaţiei HC Zalău, scor 21-20 (8-10) şi a cucerit trofeul.
Încurajate de tribune arhipline la Oradea, jucătoarele antrenate de Gheorghe Tadici au fost la un pas de a obţine o victorie preţioasă, dar ar fi fost doar una de palmares. În tur, echipa antrenată de Evgheni Trefilov s-a impus, cu 30-24 (15-14), iar cu scorul general de 51-44 a câştigat Cupa EHF.
Meciul retur s-a jucat la Oradea, deoarece sala formaţiei ardelene se află în reparaţii.
HC Zalău a revenit într-o finală de cupă europeană la 16 ani distanţă de la ultima performanţă similară. În 1996, ardelcenele au câştigat City Cup (actuala Challenge Cup), în faţa echipei norvegiene Gjerpen IF Skien.