AcasăEvenimentSportHANDBAL FEMININ – Echipa României Under-18 a ratat calificarea în sferturile de...

HANDBAL FEMININ – Echipa României Under-18 a ratat calificarea în sferturile de finală ale mondialului

HANDBAL FEMININ  Echipa României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin Under-18 de la Bratislava, miercuri, după ce a fost învinsă în optimi de formația Danemarcei, cu scorul de 30-29 (11-14, 26-26), după prelungiri. Tricolorele au pierdut la capătul unui meci dramatic în care au condus pe tabelă o bună parte din timp.

Echipa antrenată de Mariana Tîrcă a avut 15-12 în debutul reprizei secunde, dar adversarele au marcat de patru ori la rând și au trecut la conducere, cu 16-15. Danemarca a avut apoi 18-16, dar România nu a cedat și a revenit din nou în meci, conducând cu 21-20 și apoi cu 24-22 (min. 50).

Danezele conduceau cu 26-25 în minutul 59, dar Daria Bucur a egalat cu 24 de secunde înainte de final și a trimis meciul în prelungiri. Danemarca a gestionat mai bine timpul suplimentar și s-a desprins la două goluri, câștigând în cele din urmă cu 30-29.

Golurile echipei noastre au fost reușite de Daria Bucur — 11 goluri, Sorina Tîrcă — 8 goluri, Ana Maria Berbece — 3, Raluca Petruș — 3, Alexandra Banciu — 2, Aura Teodora Popescu — 1, Cristina Crețu — 1. România va juca pentru locurile 9-16.