AcasăEvenimentSportHANDBAL FEMININ - CS Minaur Baia Mare a câștigat partida cu CS...

HANDBAL FEMININ – CS Minaur Baia Mare a câștigat partida cu CS Universitatea de Vest Timișoara

HANDBAL FEMININ Așa cum era de așteptat, fetele de la CS Minaur Baia Mare au câștigat lejer miercuri după-amiază partida cu CS Universitatea de Vest Timișoara.

Chiar dacă oaspetele au început ambițios, reușind să limiteze diferența de scor la 2-3 goluri (10-7, min. 17), băimărencele s-au desprins în cele din urmă (18-8, min. 24), cu un joc colectiv foarte bun, o apărare precisă și cu Andreea Nastasă în mare formă, cu 18 intervenții în total.

Prima repriză s-a încheiat cu 13 goluri diferență 23-10.

Partea a doua a fost fără istoric. Minaur a jucat foarte bine în apărare unde a recuperat multe mingi lansate apoi pe contraatac.

Între minutele 32 și 42 studentele timișorence au primit consecutiv 7 goluri (31-11), marcând doar două goluri până la jumătatea reprizei.

Spre final băimărencele au jucat și pentru spectacol, reușind chiar o aeriană superbă.

Un moment inedit al meciului a fost cel în care principalul timișorean a trimis în poartă o jucătoare, cu toate că pe bancă avea doi portari.

Jucătoare care a și avut o intervenție spectaculoasă din situație de unu la unu. Pe final Minaur a înscris încă o serie de 5 goluri, depășind pragul de 40.

CS Minaur Baia Mare vs CS Universitatea de Vest Timișoara 41-15 (23-10)

Arbitri: Aurel Moldoveanu și George Beldiman (Arad)

Aruncari de la 7m: 3-1 (toate transformate)

Minute de eiminare: 6-2

CS Minaur Baia Mare: Nastasă (18 intervenții), Enache (5), Rusu (3) – Tecar (6 goluri, 1 din 7m), Preda (6), Prykop (5, 1 din 7m), Lipară (5), Mykytei (4), Zaremba (4, 1 din 7m), Andrița (3), Argyelan (3), Biriș (2), Naumenko (1), Bondar (2), Poradnyk. Antrenori: Simona Maior Pașca – principal, Ioana Marta – secund.