AcasăEvenimentSportHandbal. Doua baimarence in finala EHF. Tadici are misiune (aproape) imposibilă în...

Handbal. Doua baimarence in finala EHF. Tadici are misiune (aproape) imposibilă în retur, după ce HC Zalău a pierdut la șase goluri diferență!

Lada Togliatti – HC Zalău 30 – 24 (15-14)

Primele minute ale partidei au aparţinut formaţiei ardelene, care a condus cu 3-2. În minutul 10, Lada s-a detaşat pentru prima dată la două goluri, 7-5, mărind avantajul şi la 9-6 (min. 13), dar HC Zalău a ripostat puternic, 12-12 şi 13-14 (min. 28). La pauză, scor 15-14, după 30 de minute în care ardelencele au plătit şi tribut faulturilor dure comise, fiind eliminate de 4 ori.
La reluare, Lada a mărit ritmul, 21-15 (min. 38) şi 25-19 (min. 50), reuşind să rămână în avantaj până la final, în pofida jocului curajos al adversarei, care a avut-o în prim-plan pe Georgiana Ciuciulete.
Au marcat: Bliznova 8 goluri, Muravyeva 6, Marennikova 3, Davydenko 3, Chernoivanenko 2, Shipilova 2, Zhilinskayte 2, Garanina 2, Nikitina 1, Gorshenina 1, respectiv Ciuciulete 9 goluri, Beşe 5, Szucs 3, Czeczi 1, Şomoi 1, Rob 1, Ţurcaş 1, Ailincăi 1, Bădiţă 1, Molfea 1.
Meciul de sâmbătă s-a jucat după exact 16 ani de la partida tur a finalei City Cup, dintre formaţia ardeleană şi norvegienele de la Gjerpen IF Skien. HC Zalău, tot cu Gheorghe Tadici pe bancă şi Valeria Beşe în teren, câştiga în 5 mai 1996, cu 23-15 şi chiar dacă în retur a fost învinsă (19-27), a cucerit trofeul, datorită golurilor mai multe înscrise în deplasare.
Partida retur cu Lada Togliatti va avea loc la Oradea, în 12 mai (ora 17.00).
Rusoaicele s-au calificat în finală, după ce au eliminat echipa daneză KIF Vejen, iar HC Zalău a ajuns în ultimul act al Cupei EHF, după ce a învins Mar Alicante (Spania).

In final sa mai spunem doar ca doua baimarence sunt in finala EHF: Andrada Trif (din pacate ea a fost accidentata si nu a putut evolua) si Roxana Rob.