AcasăEvenimentSportHANDBAL – CS Minaur Baia Mare, pe primul loc în clasament după...

HANDBAL – CS Minaur Baia Mare, pe primul loc în clasament după victoria de la Sibiu

HANDBAL  Echipa de handbal masculin a Clubului Sportiv Minaur a obținut o victorie importantă în deplasarea de la HC Sibiu, scor 37-23 după ce la pauză avea nouă goluri în avantaj, scor 21-12. Această victorie a fost obținută fără probleme, echipa noastră conducând din primul până în ultimul minut de joc.

CS Minaur și-a făcut rapid un avantaj de trei goluri, scor 4-1 în minutul 4. Din minutul 11, de la scorul de 10-5 în favoarea echipei noastre și până în minutul 16, CS Minaur a marcat patru goluri consecutive, distanțându-se la 13-5, pentru ca la pauză să intre la cabine cu nouă goluri în avantaj, scor 21-12.

Repriza secundă a fost una fără istoric, CS Minaur reușind să își mărească avantajul obținut la pauză cu fiecare minut scurs din timpul regulamentar. De notat a fost faptul că echipa noastră a marcat ultimele șapte goluri ale întâlnirii, distanțându-se de la 30-23 la 37-23, acesta fiind și scorul final.

CS Minaur: Alexandru Bucătaru, Paul Simulescu – Alexandru Sabău (8 goluri), Robert Nagy (4), Tudor Marta (4), Răzvan Farcaș (3), Alin Câmpan (3), Cristi Bodnărescu (3), Daniel Mureșan (2), Yurii Pop (2), Călin Căbuț (2), Bogdan Mihai (2), Răzvan Mledenciu (2), Tudor Botea (1), Benjamin Szabo (1), Răzvan Farcaș.

Antrenor: Raul Fotonea.

Cu această victorie, CS Minaur a egalat la puncte pe CSM Oradea și trece pe primul loc, având un golaveraj superior. Prima poziție la sfârșitul turului este importantă, deoarece echipa care va ocupa fotoliul de lider va juca în șaisprezecimile de finală ale Cupei României împotriva prim-divizionarei Dunărea Călărași.

În etapa următoare, CS Minaur va evolua pe propriul teren împotriva echipei HCM Sighișoara. Partida se va disputa miercuri 30 noiembrie începând cu ora 16:00.