AcasăEvenimentSportHandbal. CMU. Corespondență din Brazilia: România a învins Polonia, favorita competiției!

Echipa nationala universitara de handbal a facut un meci extraordinar in această noapte în fata echipei similare a Poloniei, care in ziua precedenta invinsese Brazilia. Nimeni nu se astepta la o victorie a Romaniei, 24 – 21, mai putin jucatoarele si conducatorii delegatiei. Echipa s-a aparat excelent in zona centrala blocand principale finalizatoare ale adversarelor si marcand excelent pivotul advers, Patrycja Kulwinsca – o jucatoare extraordinara. Blocul central al apararii, compus din Nicoleta Tudor, Raluca Irimia, Roxana Joldes si Andreea Adespi a dus greul acestui joc, iar atunci cand a fost depasit, portarul, Paula Visan, a inchis poarta aparand excelent, fiind laudata la sfarsitul jocului de specialistii prezenti.
In atac, contraatacurile rapide ale Andreei Dincu si Oana Cirstea, alaturi de finalizarile de la distanta ale Nicoletei Tudor, ne-au facut sa ne desprindem pe tabela inca din primul sfert de ora.
In repriza a doua, cand antrenorul danez al Poloniei a schimbat registrul tactic in aparare, trecand la aparare 5-1 si 4-2 cu marcaj strict la Roxana Joldes si Nicoleta Esanu, antrenorul Ioan Baban a renuntat la pivot, trecand jucatoarele marcate om la om la centrul terenului si jucand 4 la 4, un rol important avandu-l aici Roxana Rahnea si Andreea Adespi.
Goluri importante in economia jocului au fost inscrise de Roxana Joldes si Mihaela Patuleanu la mijlocul reprizei a doua.
Maine ne asteapta derby-ul impotriva Cehiei, care azi s-a distrat cu echipa statului Chile. Principala preocupare a noastra in acest moment este refacerea cat mai rapida pentru jocul de maine.
Au înscris pentru Romania: Dincu 5, Adespi 5 (3), Tudor 4, Cirstea 3, Joldes 3 (1), Irimia 2, Patuleanu 2; Au mai jucat: Paula Visan, Elena Voicu (portari), Esanu, Rahnea si Leahu.
Antrenori: Ioan Băban (principal), Simona Maior-Pașca (secund)
Din Blumenau, Victor Mihăilescu, conducătorul delegației române.