AcasăEvenimentSportHandbal. CMU. Corespondență din Brazilia. Am pierdut cu Cehia, dar se poate...

Handbal. CMU. Corespondență din Brazilia. Am pierdut cu Cehia, dar se poate lua o medalie!

Echipa Cehiei s-a dovedit a fi, deocamdata, o nucă prea tare pentru tanara echipa a Romaniei, așa că, după două victorii, fetele noastre au fosst nevoite să se recunoască învinse, scor 24-30 (10-19), după o partidă în care au ratat nu mai puțin de cinci aruncări de la 7 metri!
Echipa universitara a Cehiei, care se confunda cu prima reprezentativa a tarii, este dupa parerea tuturor specialistilor favorita la castigarea medaliei de aur. Cehoaicele au beneficiat și de un program mai ușor, cu primele doua jocuri impotriva reprezentativelor statelor Chile si Uruguay, in timp ce noi am platit tribut efortului mare depus pentru obtinerea victoriei in jocul cu Polonia.  Cehia s-a impus de la inceput, conducand confortabil pe tabela de marcaj inca din minutul 10. Echipa Romaniei nu a mai repetat jocul bun, apararea nu a mai functionat atat de bine, in timp ce in atac am risipit multe situatii favorabile, intre care si 5 aruncari de la 7m.
De la un dezavantaj de zece goluri in minutul 33, am ajuns la  doar patru (24-28) in minutul 52, datorita evolutiilor bune ale portarului Elena Voicu (FOTO) si finalizarilor pivotului Raluca Irimia. A cantarit mult in economia jocului si cartonasul rosu primit de Nicoleta Tudor la inceputul reprizei a doua (3 eliminari).
Am pierdut o lupta dar nu razboiul. Avem nevoie de victorii in ultimele doua jocuri, cu Uruguay si Brazilia, pentru a juca finala!
Au înscris: Irimia 6, Joldes 4, Cirstea 3 (1), Patuleanu 3, Dincu 2, Rahnea 2(1), Adespi 2, Tudor 1, Esanu 1.
Antrenori: Ioan Băban (principal), Simona Maior Pașca (secund)