AcasăEvenimentSportGREU CU CAMPIONII - România a pierdut categoric amicalul cu Germania

GREU CU CAMPIONII – România a pierdut categoric amicalul cu Germania

GREU CU CAMPIONII Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă de echipa Germaniei, cu scorul de 30-21 (17-9), la Krefeld, într-un meci amical.

Primele zece minute au fost echilibrate, cu 1-0 pentru tricolori (min. 1), 3-2 (4) pentru gazde şi apoi 5-5 (10). Germania, campioana europeană en titre, s-a desprins apoi la 8-5 (13) şi la 13-6 (21). La pauză, gazdele conduceau la o diferenţă de opt goluri, 17-9.

Ecartul a crescut la zece goluri în repriza a doua, 20-10 (37), dar aceasta a fost diferenţa maximă. Tricolorii s-au apropiat la şase goluri, 26-20 (50), dar au încasat patru goluri consecutive, marcând doar unul, astfel că scorul final a fost de 30-21.

Au evoluat echipele:

Germania: Heinevetter, Wolff – Gensheimer (5 goluri), Lemke, Wiencek (2), Schmidt, Faeth, Groetzki (6), Haefner (3), Schoengarth (2), Weber, Dahmke (4), Kuehn (1), Ernst (2), Pieczkowski, Kohlbacher (4), Drux (1).

România: Iancu, Popescu – Cîntec (4), Mocanu (1), Ramba (1), Mihalcea (3), D. Grigoraş (2), Ghionea (1), Sadoveac (2), N. Negru, Şandru (1), Csepreghi, Lazăr, Ad. Rotaru (2), Fenici (2), A. Cristescu, Pavel (2), Criciotoiu.

Meciul s-a desfăşurat în faţa a 7.349 spectatori.

Naţionala României, antrenată de spaniolul Xavier Pascual, va participa în perioada următoare la un turneu în Elveţia.