AcasăEvenimentSportGaz Metan - Dinamo 2-2. Greu de spus cine a pierdut două...

Gaz Metan – Dinamo 2-2. Greu de spus cine a pierdut două puncte. Bawab, gol de povestit nepoților!

Gaz Metan Mediaș a terminat la egalitate, scor 2-2, meciul de pe teren propriu cu Dinamo, o partidă în care gazdele și-au creat numeroase ocazii de gol mai ales în a doua repriză. Golurile au fost marcate de Astafei și Bawab pentru Mediaș și Alexe și Trtovac (autogol) pentru Dinamo. Oaspeții au jucat în inferioritate numerică pe final, Nica fiind eliminat în minutul 79.
Mediașul n-a avut un start prea fericit de meci, portarul Pleșca accidentându-se la încălzire. În locul lui a intrat în poartă Greab pentru ca pe lista de rezerve să fie trecut pe postul de portar mijlocașul Vali Negru.
Dinamo a început meciul în forță și a încercat să profite cât mai repede de emoțiile și lipsa de experiență a lui Greab, portarul Gazului fiind pus la treabă încă din primele minute.
Dănciulescu și apoi Alexe au semnat două mari ocazii de a marca, pentru ca scorul să fie deschis în minutul 17, după o combinație între cei doi dinamoviști. Akaky a greșit incredibil în defensivă și a dat practic pasă la Dănciulescu, iar acesta a trimis mai departe la Alexe, care a împins mingea în plasă.
Doar zece minute au trecut și Gazul a revenit în joc, în urma unei acțiuni superbe purtate de Bawab pe partea stângă. Mingea a fost pasată pentru Astafei în careu, iar acesta a reluat interesant din cădere, balonul având o traiectorie lobată peste Naumovski pentru a intra apoi în poartă.
Atacurile medieșenilor au crescut treptat în intensitate, iar în minutul 38 tot Bawab și Astafei au contribuit la al doilea gol al Gazului. De această dată la finalizare s-a aflat Bawab, care a marcat probabil unul dintre cele mai frumoase goluri ale anului, după ce a reluat splendid cu câlcâiul, cu spatele la poartă.
Jocul tot mai bun al gazdelor a fost afectat însă de autogolul lui Trtovac din startul reprizei secunde, care nu doar că a restabilit egalitatea pe tabelă, dar a și tăiat din aripile formației lui Cristi Puștai. Mediașul și-a revenit în scurt timp și a reluat asaltul la poarta lui Naumovski, în minutul 55 Dinamo scăpând miraculos de gol după ce Astafei a trimis mingea în bară.
În continuare s-a jucat pe contre, dar parcă într-un ritm tot mai scăzut. Dinamo a făcut ușor pasul înapoi, gest vizibil mai ales după ce Constantin Nica a fost eliminat în minutul 79 pentru cumul de cartonașe galbene. Deși timp mai era suficient pentru medieșeni pentru a forța victoria, oboseala și-a spus cuvântul dar și lipsa de inspirație la finalizare și meciul s-a terminat cu o remiză.
Gaz Metan Mediaş: Greab – Buzean, Frăsinescu, Akaki, Trtovac (Bud ’84) – Tahar, Todea – Astafei, Eric, C. Petre – Bawab. Antrenor: Cristian Pustai.
Dinamo: Naumovski – Nica, Luchin, D. Grigore, Pulhac – C. Matei (Rus ’46), Munteanu, Boubacar – Curtean (Ţucudean ’46, Koulibaly ’83), Dănciulescu, Alexe. Antrenor: Dario Bonetti.
Cartonaşe galbene: Bawab ’34, Tahar ’85 / Rus ’51, Pulhac ’57, Nica ’62, ’78
Cartonaş roşu: Nica ’78
Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Dragoş Iliescu, Daniel Mitruţi (asistenţi) – Marian Bordean (rezervă)
Observatori: Patriţiu Abrudan, Alexandru Boc.
Potrivit prosport.ro, la acest meci Ionel Dănciulescu a trecut pe primul loc în clasamentul all-time al prezenţelor în Liga I, devansându-l pe Costică Ştefănescu. Dănciulescu a jucat meciul 491 în Liga I, în timp ce Ştefănescu a disputat 490 de partide.