AcasăEvenimentSportGATA PENTRU FINALĂ - În duelul românesc de la Shenzhen, Halep a...

GATA PENTRU FINALĂ – În duelul românesc de la Shenzhen, Halep a câștigat semifinala cu Begu

GATA PENTRU FINALĂ Victorie convingătoare pentru Simona Halep în semifinala românească de la Shenzhen, scor 6-1, 6-4 cu Begu, după o oră şi 28 de minute de joc!

Simona se califică pentru a doua oară în ultimul act al turneului din China, după ce la ediţia din 2015 a pus mâna pe trofeu. Va fi a 29-a finală din turneele WTA pentru Simona Halep. Meciul de la Shenzhen a fost poate cel mai important pe care Halep şi Begu l-au jucat una împotriva celeilalte, câştigătoarea asigurându-şi un cec de 80.000 de dolari şi 180 de puncte WTA. În cealaltă semifinală, Maria Şarapova (Rusia, 59 WTA) o înfruntă pe campioana en-titre Katerina Siniakova (Cehia, 47 WTA).

Irina nu a jucat rău în faţa Simonei, dar liderul mondial a reuşit să-şi ridice nivelul astfel încât să-şi adjudece peste 70 de puncte. În total, Begu a câştigat doar 54 de mingi, neputând să-şi impună jocul în faţa unei adversare mult mai valoroase. Halep a dominat semifinala românească, învingând-o pe Begu pentru a 6-a oară din tot atâtea întâlniri.

Simona Halep şi Irina Begu se aflau în relaţii bune înaintea duelului de la Shenzhen, joacă împreună şi la dublu, dar orgoliul primează atunci când sunt adversare. Simona s-a confruntat de cinci ori cu Irina în circuitul WTA, liderul mondial a câştigat de fiecare dată, iar ultimele două partide s-au lăsat cu scântei.

La Madrid 2016, în sferturi, Simona s-a plâns în timpul meciului că membrii staff-ului Irinei încalcă regulamentul, comunicând cu jucătoarea înaintea punctelor. Spiritele s-au încins şi mai tare după o declaraţie făcută de Halep: câştigătoare cu 6-3, 0-6, 6-1, constănţeanca a spus că setul cedat a fost un cadou de Paşti pentru Begu.

Atipic a fost şi ultimul duel dintre cele două românce, care a durat foarte puţin! În turul secund la Wuhan 2016, Begu a abandonat la scorul de 6-3, 2-0 pentru Halep. Motivul retragerii a fost reprezentat de o problemă pe care Irina a resimţit-o la spate. De această dată, Simona a reacţionat cu compasiune, declarând că îi pare rău pentru că adversara ei s-a accidentat.

După ce au fost adversare la simplu, Simona Halep și Irina Begu îşi vor uni forţele pentru semifinala de dublu contra echipei Anna Blinkova/Nicola Geuer (Rusia/Germania), programată tot astăzi, în jurul orei 11:30.