AcasăEvenimentSportVIDEO - Handbal. Meci amical: Romania - Germania 31-25 (14-12)

VIDEO – Handbal. Meci amical: Romania – Germania 31-25 (14-12)

In a doua partida de pregatire pe care Romania a disputat-o in compania Germaniei, selectionata pregatita de Gheorghe Tadici s-a impus cu 31-25 (14-12), dupa un joc in care romancele au condus in permanenta. Exact ca si ieri, Ada Nechita, componenta HCM Baia Mare, a inscris de sapte ori si a fost golghetera Romaniei. Jucatoarele de la HCM au punctat azi de 12 ori pentru nationala.

Naţionala română antrenată de Gheorghe Tadici a dominat clar întâlnirea, a condus din primul până în ultimul minut, şi a obţinut o victorie fără emoţii la 6 goluri diferenţă. Echipa României se pregăteşte pentru dubla cu Belarus din luna iunie, decisivă pentru calificarea la CE 2014 din Ungaria şi Croaţia.

Ada Nechita a fost principala marcatoare pentru românce, cu şapte reuşite, urmată de Chiper, cinci goluri. Aurelia Brădeanu şiOana Manea au avut şi ele câte patru reuşite.

Romania – Germania 31-25 (14-12)
Sala polivalenta; meci de pregatire;
Au arbitrat: Marcel Sas (Bihor) si Marius Pintea (Cluj);
Aruncari de la 7m: 7-4 (transformate 6-3, au ratat Ardean Elisei, respectiv Huber); Minute de eliminare: 6-2;

Romania: Ungureanu (8+1), Dedu (3), Pasca (1) – Nechita 7, Chiper 5 (4 din aruncari de la 7m), Manea 4, Bradeanu 4, Ardean Elisei 3 (1), Hotea 3 (1), Babeanu 2, Oltean 1, Buceschi 1, Ciuciulete 1, Pintea, Tudor, Luca, Marin; antrenori: Gheorghe Tadici – principal, Florentin Pera – secund;

Germania: Marz (11+1), Giegerich (1) – S. Muller 5, Naidzinavicius 4, Huber 3 (2), Geschke 3, Steinbach 3, Minevskaja 2, Loerper 2, Zapf 1 (1), Augsburg 1, A. Muller 1, Nadgornaja, Hubinger, Beier, Lang, Behnke; antrenor: Heine Jensen;