AcasăEvenimentSportFURAȚI ÎN HOTEL ȘI ÎN TEREN - Tricolorii au evoluat slab și...

FURAȚI ÎN HOTEL ȘI ÎN TEREN – Tricolorii au evoluat slab și n-au putut învinge modesta echipă a Kazahstan-ului

FURAȚI ÎN HOTEL ȘI ÎN TEREN Pe gazonul artificial din Kazahstan, echipele naţionale ale României şi Kazahstanului au remizat, marţi, la Astana, scor 0-0, în meciul al treilea al Grupei E de calificare la Campionatul Mondial din 2018, găzduit de Rusia..

Tricolorii au avut câteva ocazii bune de a marca, însă au tratat superficial fazele. În plus, prima reprezentativă ar fi putut beneficia de două penalty-uri, însă centralul Manuel De Sousa a închis ochii atât la faultul asupra lui Grigore, cât şi la faza în care a fost implicat Chipciu.

La fel ca în Armenia, Bogdan Stancu a fost aproape de deschiderea scorului, faza la care căpitanul Dragoş Grigore a încasat un cot în figură. Deşi a primit îngrijiri, fostul dinamovist a fost schimbat cu Moţi, după un sfert de oră.

691960_691960_militari_stad

Tot atunci, Toşca a pus în pericol poarta lui Tătăruşanu, dar portarul Fiorentinei a reparat gafa. Răzvan Marin a fost şi el aproape de un nou gol, iar apoi mingea trimisă de Hoban l-a lovit pe Adi Popa în loc să intre în poartă.

Chiar înainte de pauză, tricolorii au cerut penalty la o intrare asupra lui Chipciu. Contactul a fost atât de dur încât mijlocaşul lui Anderlecht n-a mai putut continua şi a fost schimbat cu Enache.

citeşte şi JEFUIȚI – Jucătorii naţionalei de fotbal a României au rămas fără bunuri și bani în Kazakhstan

În repriza a doua, Adi Popa a mai fost periculos pentru poarta gazdelor. Pe final, Enache n-a ajuns la minge după incursiunea lui Bogdan Stancu şi Kazahstan – România s-a terminat 0-0.

57fd2bd295f9cfe81741abae

La final, Nicolae Stanciu, jucătorul de care se legau cele mai multe speranţe pentru ofensiva noastră, a anlaizat la cald, pentru Digi Sport, partida. Mijlocaşul a avut o primă repriză în care a fost foarte activ, dar s-a stins pe final, acuzând jocul dur al gazdelor.

Acum, la cald, nu suntem dezamăgiți pentru că nu am reușit să câștigăm, chiar dacă am controlat jocul și ne-am creat multe ocazii. Puteam înscrie, la acea ocazie a lui Bogdan Stancu. Având în vedere terenul și fotbalul foarte agresiv pe care îl joacă, eu zic că un egal e ok. Văzusem video de la meciul cu Polonia, văzusem intrări ale lor care nu sunt sancționate. Joacă foarte dur aici și nici aribtrii nu fac nimic. Avem cu toții lovituri pe la glezne, pe la față. Chiar eu am primit un cot în față, dar arbitrii nu au luat vreo măsură„, a spus Stanciu, la microfonul Digi Sport.

Cu cinci puncte în trei etape, tricolorii mai au un meci în preliminarii anul acesta, cu Polonia, pe 11 noiembrie.