AcasăEvenimentSportFOTBAL. SERIA 2. - FCM Baia Mare obține prima victorie din play-off...

FOTBAL. SERIA 2. – FCM Baia Mare obține prima victorie din play-off la Brașov

FCM Baia Mare a reuşit prima victorie din play-off, 3-2 cu FC Braşov, în deplasare, şi i-a spulberat „Steagului” speranţele la promovare.

Măcinate de probleme financiare, cele două echipe au oferit un meci spectaculos sub Tâmpa. Rămaşi fără antrenorul Dorin Toma, oaspeţii au deschis rapid scorul, prin Sîrbu, care i-a dedicat golul fostului tehnician.

Egalarea a venit chiar înainte de pauză. Avram l-a întins pe Bota din lovitură liberă, iar Silviu Pană a urmărit mingea respinsă cu greu de portarul oaspeţilor şi a făcut 1-1.

Mai mult decât atât, la şase minute de la reluare, Braşovul a trecut în avantaj, prin Marius Matei. Golgheterul ligii secunde a marcat al 22-lea gol în 28 de meciuri.

Fără victorie în play-off, Baia Mare a reuşit să revină în joc. Sîrbu a reuşit dubla, iar cu trei minute înainte de final, Giurgiu a adus primul succes pentru oaspeţi.

După patru etape din play-off-ul Seriei 2 din Liga 2, FC Braşov e la 6 puncte de locul de baraj, iar Baia Mare e ultima în clasament.

C Braşov: F. Iacob – Coman, S. Pană, M. Matei, Puţanu, Andor, Negotei, Istrofor, Manole, Buga, Avram

Rezerve: Mutu, Ene, Moraru, Livan, H. Popa, Rusu, Pamfile

Antrenor: A. Szabo

Baia Mare: Bota – Oltean, V. Pop, Busu, Ignea, Sîrbu, Străuţ, Vasilache, F. Ilie, Jurj, Păcurar

Rezerve: Ormenisan, Durus, Anitoiu, Codoban, Ster, Codin, Giurgiu

Antrenor: V. Bogdan