AcasăEvenimentSportFotbal old-boys, meci amical. Sport Team Baia Mare - A.S. Independenţa Baia...

Fotbal old-boys, meci amical. Sport Team Baia Mare – A.S. Independenţa Baia Mare (feminin) 5-3 (2-1)

Un meci de fotbal inedit a avut loc vineri 10.10.2014 la Mocira, unde s-au întâlnit pentru a doua oară Sport Team Baia Mare şi echipa care activează în Liga I de fotbal feminin A.S. Independenţa Baia Mare.
Meciul s-a putut desfăşura la această dată, întrucât campionatul de fotbal feminin este întrerupt pentru un turneu de calificare în Serbia  al Echipei Naţionale U 17, iar conducerea echipei Independenţa a acceptat cu plăcere această provocare, fetele primind un frumos buchet de flori din partea echipei Sport Team.
În prima repriză fetele au reuşit foarte bine să ţină ,,piept,, echipei de băieţi şi chiar în minutul 12 în urma unui contraatac, reuşesc să deschidă scorul prin Adelina Fedor, care sutează de la marginea suprafeţei de pedeapsă în dreapta portarului Ioan Marchiş.
După înscrierea golului, echipa Independenţa rezistă bine atacurilor celor de la Sport Team şi doarspre sfârşitul primei reprize, în minutele 38 şi 44  gazdele reuşeşte să egaleze şi să se desprindă pe tabela de marcaj prin golurile marcate de Bogdan Birle şi Florin Florea(2-1).
După reluarea jocului, în echipa oaspete intervin  câteva modificări şi în minutul 55 prin aceeaşi Adelina Fedor reuşesc să egaleze(2-2) în urma unui atac susţinut, când atacanta speculează că portarul Ioan Marchiş este ieşit şi trimite mingea cu capul peste acesta în poarta goală.
La acest scor Sport Team, văzând că meciul nu este o glumă, joacă mai atent şi reuşeşte să înscrie de trei ori prin Daniel Chendrean, Cristian Măgurean şi Marius Crâncău(5-2).Până la finalul jocului echipa Independenţa beneficiază de o lovitură de pedeapsă executată foarte bine de Diana Pop şi scorul devine 5-3.
Echipa Sport Team remarcă pregătirea fizică bună a sportivelor de la Independenţa, acest meci ajutându-le în această perioadă de întrerupere a campionatului.
Arbitrajul a fost asigurat de Raul Nechita, Paul Lodină şi Alina Bizău.
Echipele:
Sport Team: Ioan Marchiş, Marius Maghear, Vasile Terec, Daniel Chendrean, Daniel Gheighiş, Cristian Bărbos, Alin Gavrilă, Andrei-Ionuţ Pop, Dorin Bărbos, Florin Florea şi Rareş Pop-Popescu.Au mai evoluat:Cristian Măgurean, Bogdan Bîrle şi Marius Crâncău.
A.S.Independenţa: Krisztina Nagy-Szoke, Andreea Pop, Adelina Fedor, Diana Pop, Alexandra Zsiga, Florica Codrea(cpt.), Iulia Câmpan, Elena Szuroka, Ligia Muntean, Rebeca Vasilovschi şi Amalia Hohman.Au mai evoluat:Alexandra Domniţa, Diana Ardelean, Mădălina Vălean şi Livia Borlan.