AcasăEvenimentSportFotbal Old-boys, meci amical. Asco Baia Mare - Sport Team Baia Mare...

Fotbal Old-boys, meci amical. Asco Baia Mare – Sport Team Baia Mare 3-5 (2-1)

Săptămâna trecută vineri, de la orele 17.00, pe terenul din Tăuţii Măgherauş s-a desfăşurat partida amicală de fotbal old-boys dintre ASCO Baia Mare şi Sport Team, scor final 3-5, la pauza 2-1.
Meciul a început în nota de dominare a echipei ASCO care, cu mai mulţi jucători cu experienţă, foşti componenţi ai unor echipe de liga a III-a, a deschis scorul relativ repede, in min.12 prin Alexandru Ivasiuc, când urma unor pase prelungite al coechiperilor, acesta şutează de la aproximativ 12 metri în dreapta portarului Gîrda.(1-0)
Imediat cei de la oaspeţi speculează o greşeală de marcaj la un contraatac şi Bogdan Bîrle reuşeşte să aducă egalarea(1-1), în min. 15.
Din nou cei de la ASCO  încep să construiască şi dupa acelaşi joc prelungit de pase, reuşesc să preia conducerea(2-1) în min 25, prin Sorin Bîrle, care profită şi de o ieşire nesincronizată la ofsaid a oaspeţilor.
Pâna la pauză echipa Sport Team ratează două ocazii de a marca, prin Norby  Szopko şi Alin Gavrilă, însă scorul rămâne 2-1.
După reluarea jocului, echipa oaspete îl trece ca atacant pe Bogdan Bîrle şi doar în câteva minute reuşeşte să preia conducerea, prin golurile marcate de catre Cristian Bărbos şi Bogdan Bîrle, în min. 50 şi 55.(2-3)
De la acest scor echipa ASCO nu mai reuşeşte să controleze jocul şi chiar în urma unor schimbări efectuate, cade fizic iar  cei care înscriu, sunt din nou oaspeţii prin Cristian Bărbos,  în min. 62 .(2-4)
Cu toate că echipa oaspete domină jocul, veteranul Nicolae Băncilă reuşeşte să reducă din handicap(3-4), în min. 70 printr-un şut puternic de la aproximativ 20 metri, în stânga portarului Daniel Gîrda.
Până la finalul jocului cei de la Sport Team continuă să atace periculos şi mai înscriu în min. 80 prin Rareş Pop-Popescu(3-5), după ce în prealabil Bogdan Bîrle şi Norby Szopko ratează ocazii clare de a marca, iar de la gazde prin Alexandru Ivasuc.
Arbitrajul a fost asigurat de catre Sergiu Rus, Attila Antal şi Gabriel Erdei.
Echipele:
ASCO :Liviu Blenche, Adrian Dan, Remus Godja, Cosmin Şomcutean, Dorel Pop, Alexandru Ivasuc, Torok Blint, Aurel Azoiţei, Paul Iakab, Nicolae Băncilă şi Sorin Bîrle.Au mai Jucat:Romeo Urda, Tiberiu Pap, Bartolomeu Vkon şi Dinu Iacob.
Sport Team:Daniel Gîrda, Andrei Pop, Vasile Terec, Cristian Măgurean, Florin Florea, Bogdan Trif, Bogdan Bîrle, Rareş Pop-Popescu, Cristian Bărbos, Alin Gavrilă şi Norby Szopko.Au mai jucat:Daniel Lupşe, Daniel Lupuţi, Adrian Costin, Florin Miclăuş şi Ioan Marchiş.