AcasăEvenimentSportOLD-BOYS - La aniversare, Inter 07 Sighet a jucat cu Sport Team...

OLD-BOYS – La aniversare, Inter 07 Sighet a jucat cu Sport Team Baia Mare

Vineri 9 octombrie, de la orele 17.00, pe terenul II al C.S.M. Sighetu Marmaţiei echipa de fotbal old-boys Inter 07 Sighet, care în această perioadă a aniversat 10 ani de la înfiiţare, a invitat la Sighetu Marmaţiei pentru un meci amical echipa Sport Team Baia Mare.

Jocul dintre cele două echipe a fost peste nivelul unor meciuri de Liga a V-a sau chiar de Liga a IV-a, cu multe faze de poartă, apărate sau respinse de portarii celor două echipe.
Scorul a fost deschis relativ repede, în minutul 15 de către jucătorul de la gazde C.
Marincean, care primeşte o pasă excelentă de la Ioan Şuştic,  printre fundaşii echipei oaspete şi singur cu portarul marchează pentru 1-0.
La doar câteva minute gazdele îşi măresc avantajul prin C. Bizău, acesta rămas singur nesupravegheat, pătrunde pe partea dreaptă şi şutează puternic de la aprox. 10, în dreapta portarului Edy Costin.(2-0).
 La acest scor echipa din Baia Mare, la un atac poziţional, reuşeşte să marcheze prin Rareş Pop-Popescu, care driblează mai mulţi jucători din defensiva sigheteană şi şutează de la 10 m. în dreapta portarului Vasile Vlad.(2-1)
În minutul 25, contrar cursului jocului, când Sport Team încerca să egaleze, gazdele în urma unui contraatac, reuşesc să obţină o lovitură de pedepsă, iar jucătorul C. Bizău, măreşte avantajul  la 3-1.
Până la finalul jocului cei din Baia Mare, ratează mai multe oportunitaţi de a reduce din handicap şi reuşesc până la urmă să înscrie prin Cristian Bărbos, care pătrunde pe partea stângă şi-l învinge pe Vasile Vlad.(3-2)
După reluare, se joacă pe contre, ambele echipe ratează desprinderea pe tabela de marcaj, însă oaspeţii reuşesc egalarea în minutul 60, când Bogdan Bârle scapă pe contraatac şi înscrie.(3-3).
Până la final, jocul creşte în intensitate  şi ambele echipe au avut ocazii de a marca, cei doi portari remarcându-se prin devierea în extremis a unor şuturi trase la poartă.
După ce arbitrul Emil Dăncuş a indicat cele trei minute de prelungire, la un corner acordat pentru echipa din Sighet, Petru Stan primeşte mingea la marginea suprafeţei de poartă şi din vole trage puternic în stânga portarului Darius Mihuţ, reuşind să aducă vitoria pentru coechipierii săi.(4-3).
Echipa Sport Team Baia Mare, felicită echipa gazdă pentru aniversarea celor 10 ani de la înfiinţare şi le urează succes în continuare şi viaţă lungă în activitatea sportivă.