AcasăEvenimentSportFOTBAL OLD-BOYS - Armătura Zalău-Sport Team Baia Mare 3-5 (2-3)

FOTBAL OLD-BOYS – Armătura Zalău-Sport Team Baia Mare 3-5 (2-3)

FOTBAL OLD-BOYS La sfârşitul săptămânii trecute, pe terenul municipal din Zalău s-a desfăşurat partida de fotbal old-boys dintre Armătura din localitate şi Sport Team Baia Mare, scor final 3-5, la pauză 2-3.

Meciul a avut loc ca o revanşă la cel din cadrul Cupei Sport Team, care s-a desfăşurat în luna mai, când zălăuanii au învins echipa din Baia Mare cu 2-0.

De această dată, băimărenii  au fost mai pragmatici, jocul fiind controlat în mare parte de aceştia.

În minutul 10 băimărenii deschid scorul prin Alin Gavrilă, care şutează de la 8 metri în stânga portarului Doruţ Ghete, însă în minutul 15 gazdele benificiază de o lovitură de la 11 m, la un henţ văzut doar de arbitrul Lorin Lotis, iar Grigore Păscută egalează (1-1).

La doar trei minute după faza de la 11 m, Ionuţ Buhai preia balonul pe cont propriu, şi de la mijlocul terenului driblează tot ce-i iese în cale până la poartă gazdelor, şi-l învinge pe portarul Gheţe (1-2).

În minutul 40, pe un contraatac, Bogdan Bîrle de la Sport Team majorează scorul la 1-3, pentru ca imediat la o fază în careul oaspeţilor, arbitrul acordă o nouă lovitură de la 11 m, din nou pentru un henţ şi Păscută reduce scorul la 2-3. Scor cu care se termină prima repriză.

După reluare, jocul este mai echilibrat ratându-se ocazii de a marca din partea ambelor echipe. Însă băimărenii mai înscriu de două ori prin Ionuţ Buhai, în minutele 67 şi 78 (2-5).

Până la final, echipa din Zalău reuşeşte reducerea scorului (3-5) în minutul 86, prin Radu Pop şi astfel Sport Team câştigă meritat meciul.

Arbitrajul a fost asigurat de Lorin Lotis, Remus Filip şi Feri Tunyogi.

Echipa Sport Team le mulţumeşte celor din Zalău pentru frumoasă primire şi ospitalitatea de care au dat dovadă.

Echipele:

Armătura Zalău: Doruţ Ghete, Grigore Pop, Grigore Păscută, Silviu Sebeni, Radu Pop, Alex Şerban, Alexandru Tamba, Ioan Meleg, Adrian Robu, Artur Ciontos, Dinu Costina, Sorin Chifa, Paul Unimatan, Adrian Sturz, Viorel Crişan, Ioan Chiş şi Dorin Teglaş.Antrenor Vasile Stancel.

Sport Team Baia Mare: Darius Mihuţ, Marius Cardos, Sorin Bozantan, Dorin Avram, Alin Ciolte, Ionuţ Pop, Ionuţ Buhăi, Sergiu Fagi, Bogdan Trif, Alin Gavrilă, Bogdan Birle, Cristian Bărbos, Florin Florea şi Ioan Marchiş.Antrenor Ioan Marchiş.