AcasăEvenimentSportFotbal. Liga Campionilor. Fara drept de apel: Schalke 04 - Steaua Bucuresti...

Fotbal. Liga Campionilor. Fara drept de apel: Schalke 04 – Steaua Bucuresti 3-0 (0-0)

Steaua debutat cu stângul în grupa E a Ligii Campionilor, fiind învinsă la Gelsenkirchen de Schalke 04, scor 0-3. Toate golurile germanilor au venit în repriza a doua, în ultimele 30 de minute ale întâlnirii, după o oră în care campioana României a făcut un joc bun şi dădea senzaţia că poate obţine măcar un punct.
Totul s-a năruit însă în minutul 67, atunci când o banală centrare a lui Uchida s-a transformat în gol, după o neînţelegere între fundaşii stelişti şi portarul Tătăruşanu.
Din acel moment, Steaua s-a prăbuşit, gazdele dezlănţuindu-se pe final şi înscriind de încă două ori, prin Kevin Prince Boateng, în minutul 77, la capătul unui contraatac de manual, şi Julian Draxler, în minutul 85, cu o scăriţă elegantă din interiorul careului.
În celălalt meci al grupei, la Londra, FC Basel a produs o uriaşă surpriză, impunându-se cu 2-1 în faţa lui Chelsea.
Echipa antrenată de Jose Mourinho a deschis scorul în finalul primei reprize, prin Oscar, dar elveţienii au întors senzaţional rezultatul după pauză, graţie reuşitelor lui Salah şi Streller.
Peste două săptămâni, în etapa a doua din faza grupelor, Steaua va întâlni la Bucureşti pe Chelsea, în timp ce Schalke se va deplasa la Basel.
Schalke: Hildebrand – Howedes, Uchida, Matip, Boateng, Draxler, Hoger (Goretzka 88), Aogo, Neustadter, Farfan Clemens 89), Szalai (Fuchs 82)
Steaua: Tătăruşanu – Szukala, Gardoş, Latovlevici, Georgievski, Pintilii, Tănase, Stanciu (Tatu 60, Ad. Cristea 72)), Bourceanu, Ad. Popa, Kapetanos (Piovaccari 63).