AcasăEvenimentSportFotbal. Liga a IV-a. Seria Sud. Arbitru luat de gat la Targu...

Fotbal. Liga a IV-a. Seria Sud. Arbitru luat de gat la Targu Lapus

Astazi dupa amiaza s-au disputat ultimele trei partide din liga a IV-a, seria sud. Patru echipe aveau sanse de a trece pe primul loc. Rezultatele insa au fost de-a dreptul suprinzatoare. Progresul Somcuta (campioana en-titre) a avut parte de un joc de-a dreptul halucinant in deplasarea de la Orizont Lapusel. Dupa 50 de minute somcutenii conduceau cu 3-0 (un gol marcat din penalty). A urmat eliminarea lui Pop de la Progresul Somcuta iar meciul s-a schimbat total. Lapusenii au reusit sa marcheze de trei, egaland situatia pe tabela de marcaj. Centralul Suta a aratat 4 minute de prelungire iar cu un minut si jumatate inainte de final, somcutenii au marcat trecand in avantaj. Cu 30 de secunde inainte de final, portarul somcutenilor face hent in afara careului, Suta acorda lovitura libera. Gazdele executa lovitura si reusesc sa marcheze si sa egaleze situatia pe tabela.

CS Universitar 2 Baia Mare a trecut de Eaton Farcasa, o alta echipa neinvinsa si a urcat pe locul doi al clasamentului. Unirea Seini nu a reusit decat un egal in deplasarea de la Lapusul Tg. Lapus, cu toate ca din minutul 55 au jucat cu un om in plus. Grigore Costenar a fost eliminate de centralul Marius Barbus pentru injurii. In acel moment, jucatorul gazdelor si-a iesit din minti, l-a bruscat si luat de gat pe arbitru. Pentru Lapusul Tg. Lapus au marcat Ioan Man si Grigore Costenar, iar pentru seineni a marcat Silviu Coza de doua ori. La juniori, Lapusul a castigat cu 4-2 (1-2).

*Rezultate complete ale etapei 4

FC Viorel Mateianu – Spicul Ardusat 2-4 (2-2)

Asten Xela Baia Mare – Unirea Sisesti 4-6 (1-0)

Vectrix Satulung – Minerul Cavnic 5-1 (3-1)

Spicul Mocira – Gloria Renel 6-2 (2-2)
Orizont Lapusel – Progresul Somcuta 3-2 (0-1)

CS Universitar 2 Baia Mare – Eaton Farcasa 3-1

Lapusul Targu Lapus – Unirea Seini 2-2 (2-0)

Clasament:

1.Progresul Somcuta Mare 4 3 1 0 28-6 10 (+4)
2.CS Universitar 2 Baia Mare 4 3 1 0 18-5 10 (+4)

3.Spicul Ardusat 4 3 1 0 17-8 10 (+7)

4.Unirea Seini 4 3 1 0 13-5 10 (+7)
5.Unirea Sisesti 4 3 0 1 14-12 9 (+3)
6.Eaton Farcasa 4 3 0 1 9-6 9 (+3)
7.Minerul Cavnic 4 2 0 2 6-7 6 (0)
8.Vectrix Satulung 4 1 1 2 12-10 4 (-2)

9.FC Viorel Mateianu 4 1 1 2 5-7 4 (-2)
10.Gloria Renel Baia Mare 4 1 0 3 9-14 3 (-3)
11. Spicul Mocira 4 1 0 3 7-14 3 (-3)

12.Orizont Lapusel 4 0 1 3 4-15 1 (-5)
13.Lapusul Tg. Lapus 4 0 1 3 6-20 0 (-5)
14.Xela Baia Mare 4 0 0 4 8-30 0 (-6)

Etapa 5 (17/18 septembrie): Unirea Seini – Spicul Mocira; Gloria Renel – Vectrix Satulung; Minerul Cavnic – Asten Xela Baia Mare; Unirea Sisesti – Orizont Lapusel; Progresul Somcuta – FC Viorel Mateianu Baia Mare; Spicul Ardusat – CS Universitar 2 Baia Mare; Eaton Farcasa – Lapusul Targu Lapus.