AcasăEvenimentSportFOTBAL LA NIVELUL TREI – Victorie importantă pentru sigheteni în derby -...

FOTBAL LA NIVELUL TREI – Victorie importantă pentru sigheteni în derby – ul seriei

Două victorii deosebit de importante au obținut echipele maramureșene în cadrul etapei cu numărul 19 din Liga a treia, Seria 5. CSM Sighetu Marmației a jucat acasă, în compania FC Zalău, principala urmăritoare a liderului FCM Baia Mare.

Sighetenii au evoluat foarte bine și au reușit să înscrie două goluri în trei minute, care la aduc trei puncte prețioase în clasament, astfel că în acest moment îi mai desparte doar unul singur față de ocupanta locului doi și patru față de băimăreni.

FCM Baia Mare s-a chinuit 90 de minute cu Sănătatea Cluj, lanterna roșie a seriei, unicul gol fiind marcat în penultimul minut al partidei. A fost bine și mai târziu decât niciodată, băimărenii reușind să se desprindă la trei puncte de Zalău.

FCM Baia Mare – Sanatatea Cluj-Napoca: 1-0 (0-0)

FCM Baia Mare: Ormenisan – Durus (46, Cernea), Hodor, Urs, Lupu, Giurgiu, Vanca, (53, Madalin Popa) Leonte, Deac, V. Pop (64, Bogman), Ganea (46, Sirbu)

CSM Sighetu Marmatiei – FC Zalau: 2-0 (0-0)

CSM Sighet: Burdun – Al. Novoselenszki, Salif Nogo, Pistol, T. Fudean, Bedea, Cr. Bucur, A. Morar, Roatis, Puscas, P. Dragos

Rezerve: Anisorean – R. Novoselenszki, I. Florea, Chetan, Taciuc, Greu, Susu. Antrenor: Dan Dobai

FC Zalau: Baican – Alin Mutu, Petrache, Dulap, Kinzel, Roghina, Stanciu, V. Pop, Supuran, Benjamin Kuku, Ceaca

Rezerve: Cr. Man – Sabou, Tabârta, Jamilu, Alexandru Pop jr.

Etapa 19

CS Osorhei – Metalurgistul Cugir: 0-2 (0-1); Goronea (7), Pintea (84)

FCM Baia Mare – Sanatatea Cluj-Napoca: 1-0 (0-0); Leonte (89)

CS Iernut – FCM Avântul Reghin: 1-1 (1-0); Zeze (16) / Fl. Truta (88)

Ariesul Turda – Unirea Dej: 1-0 (0-0); David (89)

Unirea Jucu – Gloria Progresul Bistrita: 2-1 (0-1); Mândrusca (63 – 11m), G. Negura (71) / Sighiartau (9)

Industria Galda de Jos – CSC Sânmartin: 2-1 (1-0); A. Câmpean (31 – 11m), Haiduc (90+3) / Oct. Popescu (54)

CSM Sighetu Marmatiei – FC Zalau: 2-0 (0-0); T. Fudean (55), Ad. Morar (58)