AcasăEvenimentSportFOTBAL LA NIVELUL TREI – Baia Mare câștigă la scor, Sighetu Marmației...

FOTBAL LA NIVELUL TREI – Baia Mare câștigă la scor, Sighetu Marmației doar egal acasă

FC Municipal Baia Mare, liderul la zi al clasamentului, și-a respectat poziția deținută și a câștigat detașat partida disputată acasă, pe stadionul Viorel Mateianu, în compania echipei CS Oșorhei, din județul Satu Mare. A fost 4-0 (1-0), după un meci controlat de la un capăt la celălalt de fotbaliștii băimăreni. În prima repriză băimărenii au marcat o singură dată prin Potecu, minutul 23, celelalte trei goluri fiind înscrise după pauză de  către Bratima (47), Turcan, autogol (71) și Bogman (81).

FCM Baia Mare: Ormenisan, Giurgiu, Hodor, Potecu, Lupu, Cernea, Bratima, Popa, Pop, Ganea, Muresan.
Rezerve: Bota, Vanca, Bogman, Ardeleanu, Durus, Urs, Sirbu.

În celălalt meci din cadrul etapei a 17-a în care a fost implicată o echipă maramureșeană, CSM Sighetu Marmației, după trei victorii consecutive, a fost nevoită să se mulțumească cu un rezultat de egalitate, 0-0, în compania formației Gloria Progresul Bistrița.

Rezultatele etapei a 17-a, Seria 5

Ariesul Turda – Sanatatea Cluj 2-1(1-0)

Sanmartin  –  Zalau                   0-2  (0-2)

FCM Baia Mare – Osorhei        4-0 (1-0)

Iernut – Metalurgistul Cugir      1-2 (0-0)

Unirea Jucu – Avantul Reghin   0-3 (0-1)

Galda de Jos – Unirea Dej         3-0 (1-0)

CSM Sighet – Gloria Bistrita     0-0

În urma rezultatelor înregistrate sâmbătă, cele două echipe maramuresene  își păstrează pozițiile avute în  clasament înaintea desfășurării acestei etape. FC Baia Mare este lider în continuare cu 36 de puncte, la egalitate cu FC Zalău, iar CSM Sighetu Marmației ocupă poziâia a treia cu 32 de puncte.