AcasăEvenimentSportFOTBAL LA NIVELUL TREI – CSM Sighetul Marmației a ajuns la un...

FOTBAL LA NIVELUL TREI – CSM Sighetul Marmației a ajuns la un singur punct de Baia Mare!

Înaintea meciurilor din această etapă, cele două echipe maramureșene care activează în eșalonul trei al fotbalului românesc ocupau primele două poziții: FCM Baia Mare, locul I cu 48 de puncte, CSM Sighet, locul II cu 44 de puncte.

Dar, după disputarea etapei de sâmbătă s-a ajuns la o situație pe care puțini iubitori ai fotbalului o anticipau la startul acestei ediții de campionat: sighetenii se luptă cu băimărenii pentru promovare în Liga a II-a!

Cu toate că a plouat, uneori torențial, pe toată durata desfășurării partidei cu Arieșul Turda (ocupanta locului V în clasament), jucătorii sigheteni au oferit un spectacol agreabil spectatorilor care s-au încumetat să ia drumul spre stadion pe o astfel de vreme.

CSM a deschis scorul încă din startul meciului, Novoselenszki înscriind în minutul 7. În minutul 35 a venit rândul lui Andrei Pușcaș să marcheze. Celelalte goluri, marcate în repriza a doua,  poartă semnătura lui Adrian Murar și Paul Păcurar, astfel că meciul CSM Sighetul Marmației – Arieșul Turda s-a încheiat cu scorul de 4-0.
Cum Baia Mare a pierdut în deplasare la Bistrița cu scorul de 0-1, sighetenii au acum 47 de puncte și suflă puternic în ceafa liderului.

Seria 5. Etapa 22. Rezultate

Sanatatea Cluj – FC Zalau: 2-0 (1-0); Al. Gaspar (15), Ad. Lupu (48 – 11m)

FCM Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir: 1-2 (1-2); V. Stoica (22) / Taban (6), St. Radu (26)

Unirea Dej – CS Osorhei: 1-2 (0-1); A. Moldovan (85) / Pintea (25), Ov. Popa (70)

CSC Sânmartin – CS Iernut: 0-2 (0-1); M. Pastor (43), St. Popa (47)

FC Gloria Progresul Bistrita – FCM Baia Mare: 1-0 (0-0); Sighiartau (66)

CSM Sighetu Marmatiei – Ariesul Turda: 4-0 (2-0); A. Novoselenszki, Puscas, Murar, Pacurar

Industria Galda – Unirea Jucu: 4-1 (1-0); Lupsan (42), Medrea (53), Haiduc (65), Bodea (70) / Necreala (47 – autogol)