AcasăEvenimentSportFOTBAL. JUNIORI - Maramureșenii, pe podiumuri la turneele de pregătire de la...

FOTBAL. JUNIORI – Maramureșenii, pe podiumuri la turneele de pregătire de la Satu Mare şi Reghin

FOTBAL. JUNIORI Plimob Sighetu Marmației și Minaur Baia Mare, respectiv Kiss Baia Mare au urcat pe podiumurile turneelor de pregătire din Satu Mare și Reghin.

În Satu Mare a avut loc Cupa Juniorul destinată copiilor născuți în 2005 și mai mici.

Maramureșul a fost reprezentat de două cluburi, ambele înscrise cu câte două echipe în competiție.

Este vorba despre Plimob Sighetu Marmației și Minaur Baia Mare.

12 echipe au participat la turneu.

Finala – extrem de disputată – a fost monopolizată de maramureșeni: după ce Minaur (antrenori, Emil Kemenes și Raymond Kemenes) a condus cu 1-0, în ultimul minut Plimob (antrenor, Ioan Hotea) a egalat.

Soarta finalei a fost decisă la loviturile de departajare, unde sighetenii s-au impus cu 2-1.

În plus, ambele finaliste au obținut și premii speciale: Angel Onea (Plimob) a fost cotat cel mai tehnic jucător, Sebastian Boldijar (Minaur) a fost golgheterul turneului (cu 5 goluri).

A doua echipă a băimărenilor s-a clasat pe locul V, iar a sighetenilor pe XI.

La Reghin s-a disputat Cupa municipiului Reghin.

La categoria 2003, au participat nouă echipe, printre care și băimărenii de la ASF Kiss.

Gruparea antrenată de Sorin Sabău a câștigat locul I, după patru partide disputate în care băimărenii nu au primit niciun gol.