AcasăEvenimentSportFotbal internațional. Ce au făcut, și mai ales ce n-au făcut fotbaliștii...

Fotbal internațional. Ce au făcut, și mai ales ce n-au făcut fotbaliștii români prin campionatele altora

1. PSG, cea mai bogată echipă din fotbalul francez, nu reușește să revină pe prima poziție a clasamentului din Hexagon, suferind aseară prima înfrângere în campionat cu italianul Carlo Ancelotti pe bancă. Cu românul Daniel Niculae pe teren vreme de 81 de minute, Nancy a produs aseară surpriza rundei a 30-a din campionatul Franței.
Formația fostului rapidist s-a impus cu 2-1 (reușita decisivă a fost realizată în minutul 89) și menține suspansul în fruntea clasamentului, lupta pentru titlul fiind pasionantă. Nancy este pe locul 11, neavând emoții în privința retrogradării, cu 8 etape rămase de disputat.

2. FC Porto a învins cu scorul de 2-0 formația Olhanense și se află la numai un punct în spatele liderului Sporting Braga.
Cristian Săpunaru a jucat 90 de minute pentru deținătoarea Ligii Europa, primind un cartonaș galben. Campionatul din Portugalia e foarte strîns, pe primul loc fiind Braga (58 de puncte),urmată de Porto (57 de puncte) și Benfica (56 de puncte).

3. Lucian Goian e în continuare titular la Glasgow Rangers, formație bântuită de faliment din cauza datoriilor mari pe care le are la fisc. Goe a jucat 90 de minute pentru echipa sa în victoria acesteia obținută în fața lui Motherwell, chiar pe terenul acesteia, cu scorul de 2-1. Românul a primit un cartonaș galben în minutul 74.

4. Saint Etienne, formație la care activează Bănel Nicoliță, a pierdut, surprinzător, pe teren propriu, partida în fața lui Nisa, echipă aflată la retrogradare.
Românul a jucat primele 65 de minute ale meciului terminat cu scorul 2-3, după care a fost înlocuit, el având un randament, modest, în nota echipei. Formația lui Bănel se află pe locul 6 în clasament și încă mai speră să prindă Liga Europa.

5. Internaţionalul român, Gabi Tamaş, traversează în continuare o perioadă nefastă la West Bromwich Abion. Fostul dinamovist n-a prins nici măcar lotul n ultima etapă din Premier League, în care Everton a învins WBA cu 2-0. Tamaş a evoluat foarte puţin anul acesta, prinzând doar patru meciuri în 2012.

6. După trei meciuri în care a marcat patru goluri, Ianis Zicu a ajuns pe banca de rezerve a echipei sale, Pohang Steleers. Atacantul român n-a jucat niciun minut în partida Pohang-Chunam, scor 1-0, antrenorul său lipsindu-se de serviciile lui. Pohang se află pe locul 6 în clasament, având după 5 etape, 2 victorii, 2 egaluri și o înfrângere.