AcasăEvenimentSportFOTBAL ÎN EUROPA - Suedia şi Ucraina, ultimele calificate la Euro 2016....

FOTBAL ÎN EUROPA – Suedia şi Ucraina, ultimele calificate la Euro 2016. Rezultatele meciurilor amicale

Ultimele meciuri de baraj pentru „Euro 2016” s-au încheiat marţi noaptea cu următoarele rezultate: Danemarca – Suedia 2-2 (0-1) – general 3-4; Slovenia – Ucraina 1-1 (1-0) – general 1-3.

Pe Telia Parken din Copenhaga, gazdele aveau nevoie de un 1-0 pentru a se califica. Nu a fost de acord cu această opţiune Zlatan Ibrahimovic, care în minutul 19 a deschis scorul pentru oaspeţi, obligând acum pe danezi să înscrie 2 goluri pentru a împinge meciul în prelungiri. Deşi au dominat copios, gazdele s-au văzut scoase din cursa calificării în minutul 76, când acelaşi Ibrahimovic a făcut ca tabela de marcaj 0-2. Golurile din minutele 82 şi 90+1 ale danezilor nu au mai contat, decât eventual pentru palmares.

Foarte încinsă a fost partida de pe stadionul Ljudski din Maribor. Mai ales după ce în minutul 11, Cesar a deschis scorul pentru gazde, şi slovenii mai aveau la dispoziţie 80 de minute pentru a recupera deficitul de două goluri de la Kiev şi să împinge meciul în prelungiri. Primind gol foarte repede, naţionala Ucrainei a renunţat la jocul de aşteptare şi şi-a trimis liniile în faţă. Slovenii nu au luat în calcul că vor fi atacaţi la ei acasă şi acest lucru le-a fost fatal. Pentru că nu au mai avut luciditate când reuşeau să se apropie de poarta adversă.

Pe final au cedat şi nervii gazdelor, în minutul 90+3 fiind eliminat direct Brecko. Slovenii au asediat careul advers în ultimele minute după principiul „ori la bal, ori la spital”, şi în minutul 90+7, pe contraatac, ucrainienii au egalat, reuşind după ce au ratat de 5 ori, să se califice la al 6-lea baraj jucat în ultimii 15 ani. Reamintim, în celelalte „duble”, Ungaria a eliminat Norvegia, iar Irlanda a trecut de Bosnia-Herţegovina.

La ce ne putem aştepta

Pe 12 decembrie a.c., în Palatul Congreselor din Paris va avea loc tragerea la sorţi a celor 6 grupe ale Turneului final al Campionatului European de fotbal care se va desfăşura între 10 iunie şi 10 iulie 2016 în Franţa. Din cele 6 grupe, se califică în optimile de finală primele două clasate, şi cele mai bine 4 echipe dintr-un clasament ad-hoc al locurilor 3. Cele 4 urne valorice sunt următoarele:

Civilizaţie și intoleranţă

Trei momente deosebite s-au întâmplat luni şi marţi pe stadioane din Europa.

• La meciul Irlanda – Bosnia&Herţegovina, contând pentru returul barajului de calificare la Euro 2016, momentul de reculegere pentru victimile de la Paris a fost perturbat de suporterii musulmani ai oaspeţilor care au fluierat şi huiduit.
  • În timpul momentului de reculegere ţinut la Istanbul, înaintea meciului amical, Turcia – Grecia, spectatorii au huiduit şi fluierat şi din tribune s-a scandat „Allah u akbar”.
  • Înainte de începerea, dar şi pe parcursul meciului Anglia – Franţa, disputat pe stadionul Wembley din Londra, 90.000 de spectatori au cântat Marseieza.