AcasăEvenimentSportFOTBAL FEMININ - AS Independenţa Baia Mare se impune în fața celor...

FOTBAL FEMININ – AS Independenţa Baia Mare se impune în fața celor de la Fair Play Bucureşti

Băimărencele de la AS Independența au demonstrat că își doresc să rămână în Superliga Feminină de fotbal.

Acestea s-au impus categoric în fața celor de la Fair Play Bucureşti, scorul final al partidei fiind de 10-3. Victoria categorică a consolidat prezența echipei băimărene pe un loc care le asigură fetelor o zonă confortabilă în clasament, evitând astfel focul barajului. Etapa viitoare AS Independența Baia Mare va disputa partida cu Heniu Prundu Bârgăului. Meciul va avea loc duminică, 8 mai cu începere de la ora 15:00.

Etapa a IV-a a play-outului a rezervat returul disputei cu Fair-Play Bucureşti și a avut loc ieri, 3 mai, pe stadionul „Viorel Mateianu” din Baia Mare.

„Antrenorul bucureştencelor, Ioan Bărbăcioru, a încercat să surprindă cu o poziţionare avansată pînă la linia de centru, cu pasul la offsaid, dejucat însă de atacul băimărean. De aici, pe parcursul întregului joc au fost cel puţin 8-9 situaţii în care Dariana Indrei, Diana Pop, Diana Grecu sau Alexandra Buftea au plecat de la linia de centru şi au rămas singure, faţă în faţă cu portăriţa Alina Tălpăşan. De fiecare dată au luat la ţintă apărătoarea buturilor”, se arată pe site-ul oficial al echipei băimărene.

Scorul partidei a fost deschis în minutul 12 de către Andreea Pop, cu un şut cu stângul de la 20 m central în urma unui corner. Mai apoi, Dariana Indrei a majorat diferența din lovitură liberă de la 16 metri. Băimărencele au mai reuşit două goluri în urma acţiunilor finalizate de Diana Pop şi Diana Grecu. Astfel că, la pauză scorul a ajuns la 5-2 pentru echipa băimăreană.

În repriza a doua, băimărencele conduse din teren de căpitanul Florica Codrea au dublat numărul de goluri. După a doua reuşită a bucureştencei Valentina Petre, la 5-3 pentru gazde, „Fair-Play” a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, executată în bară de Alexandra Gheorghiu.