AcasăEvenimentSportFotbal: FC Municipal Baia Mare (juniori) - Sport Team Baia Mare 3-4...

Fotbal: FC Municipal Baia Mare (juniori) – Sport Team Baia Mare 3-4 (2-1)

Joi 02 mai 2013, de la orele 18.30, pe terenul II al Stadionului Viorel Mateianu, s-a desfasurat partida amicala de fotbal  dintre echipa de juniorI FC Municipal Baia Mare care este pe locul I in campionatul Lligii a IV-Aseria sud) si echipa de old-boys Sport Team Baia Mare, scor final 3-4, la pauza 2-1.
Meciul s-a jucat pe un teren foarte tare acoperit doar partial cu iarba, insa ambele echipe au desfasurat un joc bun, cu un plus pentru juniorii de la FC Municipal care in prima repriza au condus de doua ori prin golurile marcate de cei doi atacanti Codrea Vlad si Pomean Bogdan, in minutele 32 si 40, de la oaspeti a marcat Bogdan Barle in minutil 37, scor la pauza 2-1.
In repriza a doua echipa Sport Team il introduce in teren pe Rares Pop Popescu care imbunatateste jocul la mijlocul terenului si in minutul 48 reuseste egalarea(2-2) si desprinderea pe tabela(2-3-min. 65)prin acelasi Bogdan Barle, dupa doua pase foarte bune primite pe contraatac de la Daniel Luputi, respectiv Rraes Pop Popescu.
Tot echipa vizitatoare este cea care inscrie in min. 70 prin Norbert Szopko care dupa mai multe driblinguri in careul portarului Iura, trimite mingea in stanga portii aparata de acesta(2-4).
La acest scor echipa Sport Team mai reduc din ,,turatie,, si cei de la Fc Municipal reduc din handicap in min. 80 prin Cristian Mihali care patrunde in careul oaspetilor si suteaza de la 10 m pe sub bratele portarului Daniel Garda(3-4), iar pana la finalul jocului Bogdan Pomean mai rateaza o ocazie mare prin care putea aduce egalitatea.
Echipa Sport Team felicita juniorii de la Fc. Municipal antrenati de Cristian Bogdan, pentru jocul prestat si locul intai ocupat in Liga a IV-a( seria sus) si le ureaza succes la barajul de la  sfarsitul campionatului. Arbitrajul a fost asigurat de catre Attila Antal, Alexandru Greties si Gabriel Erdei.
Echipele
FC Municipal: A. Iura, C. Roatis, D. Iosif, A. Gurza, C. Pop, C. Ciule, C. Mihalca, D. Coste, I. Vele, B. Pomean si  V. Codrea.
Sport Team: D. Garda, D. Lupse, S. Bozantan, E. Costin, I. Biro, C. Barbos, B. Barle, D. Luputi, A. Costin, B. Trif si N. Szopko. Au mai jucat:D. Gheighis si Rares Pop Popescu.