AcasăEvenimentSportFORMULA 1 - Rosberg câștigă la Monza și e la două puncte...

FORMULA 1 – Rosberg câștigă la Monza și e la două puncte de Hamilton!

FORMULA 1 Nico Rosberg a câștigat pentru prima oară în carieră pe circuitul de la Monza și a redus diferența din clasamentul general al Formulei 1 la numai două puncte față de liderul Lewis Hamilton.

FORMULA 1 Piloții Mercedes au monopolizat linia întâi a grilei în calificări, Hamilton egalând performanța istorică a lui Ayrton Senna: 5 pole-uri în Marele Premiu al Italiei.

Britanicul a ratat însă startul și a pierdut numeroase poziții, lăsând astfel la îndemâna coechipierului său o victorie facilă. Nico Rosberg duce astfel duelul cu Hamilton în acest sezon la scorul de 7-6 pentru el, obținând pe Autodromo Nazionale podiumul cu numărul 50.

Nimeni nu a putut rivaliza cu hibrizii AMG pe cea mai rapidă pistă din calendar, diferența în Mercedes și Ferrari fiind uriașă. Rosberg a câștigat o cursă muncită dar lipsită complet de strălucire, Hamilton a recuperat firesc pozițiile pierdute la start, iar Sebastian Vettel a încheiat podiumul, spre bucuria celor peste 100.000 de tifosi ce au inundat linia de start sosire.

Ceremonia podiumului a fost extraordinară, cu Vettel mulțumind în italiană, iar Rosberg fiind dirijorul celui mai colorat public din lume.

După 14 etape, Marele Premiu al Italiei a redus diferența la vârf la doar două puncte, însă Lewis Hamilton va ajunge la Singapore tot lider în clasamentul general. Formula 1 se pregătește pentru intensul și agitatul parcurs asiatic, care poate răsturna din nou situația la general.

18. Estéban Ocon (Franța/Manor-Mercedes) 2 tururi

Au abandonat: Felipe Nasr (Brazilia/Sauber-Ferrari), Jolyon Palmer (Marea Britanie/Renault), Pascal Wehrlein (Germania/Manor-Mercedes), Daniil Kviat (Rusia/Toro Rosso-Ferrari).

Iată clasamentul piloților: 1. Lewis Hamilton (Marea Britanie) 250 puncte, 2. Nico Rosberg (Germania) 248, 3. Daniel Ricciardo (Australia) 161, 4. Sebastian Vettel (Germania) 143, 5. Kimi Raikkonen (Finlanda) 136, 6. Max Verstappen (Olanda) 121, 7. Valtteri Bottas (Finlanda) 70, 8. Sergio Pérez (Mexic) 62, 9. Nico Hülkenberg (Germania) 46, 10. Felipe Massa (Brazilia) 41, 11. Fernando Alonso (Spania) 30, 12. Carlos Sainz Jr (Spania) 30 etc.

Clasamentul constructorilor arată astfel: 1. Mercedes-AMG 498 puncte, 2. Red Bull 290, 3. Ferrari 279, 4. Williams 111, 5. Force India 108, 6. McLaren-Honda 48, 7. Toro Rosso 45 etc.