AcasăEvenimentSportFORMULA 1 – Nico Rosberg a câștigat prima etapă din stagiunea 2016

FORMULA 1 – Nico Rosberg a câștigat prima etapă din stagiunea 2016

Nico Rosberg a câştigat prima etapă din noua stagiune de Formula 1. Plecat al doilea de pe grila de start, germanul s-a impus categoric, în faţa coechipierului său de la Mercedes, Lewis Hamilton.

Deşi a reuşit pole-position-ul, campionul en-titre a sosit abia al doilea, după o luptă pasionantă cu Sebastian Vettel (Ferrari). Acesta din urmă a sperat la a doua treaptă a podiumului până în ultimul moment, însă cu două tururi înainte de final a frânat violent şi a ieşit pentru câteva sute de metri în decor. A revenit, însă, şi a obţinut un loc trei meritat.

Cursa de la Melbourne nu a fost lipsită de incidente. Spaniolul Fernando Alonso a scăpat nevătămat, duminică, după un accident teribil, în turul 18.