AcasăEvenimentSportFORMULA 1 - Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Braziliei

FORMULA 1 – Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Braziliei

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, duminică, la Interlagos, în fața coechipierului său britanic Lewis Hamilton, care era deja sigur de titlul mondial.

Pentru Rosberg a fost a cincea victorie reușită în 2015, el plecând din pole position în Brazilia. Rosberg, care a câștigat și în urmă cu două săptămâni, la Ciudad de Mexico, a dominat cursa și a bifat a 13-a sa victorie din Formula 1, asigurându-și astfel și locul al doilea în clasamentul general, ca și în sezonul trecut, când titlul a revenit tot lui Hamilton.

Un alt german, Sebastian Vettel, a completat podiumul la Interlagos (a 13-a clasare pe podium în 2013, n. red.), dar la 14 secunde de învingător.

Înaintea startului s-a păstrat un moment de reculegere în memoria victimelor atentatelor de vineri seara de la Paris și a accidentelor rutiere din toată lumea.

Clasamentul oficial al Marelui Premiu al Braziliei, etapa a 18-a a Campionatului Mondial de Formula 1, desfășurat pe circuitul Interlagos (4,3 km), din Sao Paulo:
1. Nico Rosberg (Germania/Mercedes) a parcurs 305,909 km în 1 h 31:09.090 (medie 201,363 km/h)