AcasăEvenimentSportFĂRĂ NICIUN PUNCT - CSM București - Știința Explorări 3-0

FĂRĂ NICIUN PUNCT – CSM București – Știința Explorări 3-0

FĂRĂ NICIUN PUNCT Ştiința Explorări se întoarce fără niciun punct din capitală, după meciul disputat în vineri, 24 februarie, în etapa a 19-a a campionatului.

Înfrângerea suferită în sala din Dobroești, în fața echipei CSM București, anulează băimărenilor orice șansă de a mai prinde turneul grupei 1-6, la finalul sezonului regulat.

Explorări a început bine partida și a condus cu 9-7 în primul set, după care în tabăra oaspeților au apărut erorile la preluare, iar atacurile au fost blocate foarte ușor de adversari. CSM s-a distanțat rapid la 19-11 și a câștigat setul cu 25-20.

Setul secund a fost la discreția gazdelor, care au condus de la început și până la final. Gabriel Bontea a fost de neoprit și CSM s-a impus cu 25-19.

Setul al treilea al întâlnirii a fost cel mai echilibrat, fiind pigmentat cu răsturnări spectaculoase de scor. Băimărenii au condus cu 4-0, după care CSM a preluat conducerea cu 20-18. Explorări nu a renunțat însă la luptă și, profitând de erorile în atac comise de Bontea, a condus cu 24-22. Din păcate, băimărenii n-au reușit să-și adjudece setul, bucureștenii impunându-se cu 26-24, fiind salvați de același Bontea, care a servit și a atacat în continuare excelent.

Oaspeții nu au putut conta în acest joc pe Gabriel Cherbeleață și Robert Țuțea, ambii fiind accidentați.

CSM București: Teotoc, Bontea, Vologa, Aldea, Iftime, Barreto, Mata Parra (libero). Au mai jucat: Dumitru și Romanescu. Antrenori: Iulian Pâslaru și Marian Rădulescu.

Explorări: Râpeanu, Kovacs, Coasă, Lupu, Didorciuc, Nagy, Olar (libero). A mai jucat: Sushko. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Marin Nicolae și Florin Dimachi (Galați). Observator FRV: Angheluș Cotoanță (București).

CSM București – Știința Explorări Baia Mare 3-0 (20, 19, 24)