AcasăEvenimentSportDE DOI BANI SPERANȚĂ - Steaua și Astra au șanse minime...

DE DOI BANI SPERANȚĂ – Steaua și Astra au șanse minime de calificare în primăvara europeană

DE DOI BANI SPERANȚĂ Steaua a remizat cu Zurich, 0-0, şi rămâne fără victorie în grupa L a Europa League. „Roş-albaştrii au avut prima ocazie în minutul 11, când Golubovic a trimis cu capul pe lângă poartă.

Zece minute mai târziu, Rodriguez a profitat de o minge deviată de arbitru, însă n-a marcat. „Roş-albaştrii” au ripostat imediat, prin William De Amorim. Moke putea deschide scorul în minutul 35, după o fază superbă, însă Vanins a prins.

Cinci minute mai târziu, Niţă şi-a salvat echipa după un şut al lui Cavusevic. Şi Adi Popa a fost aproape de un gol norocos în minutul 50, după ce a contrat o degajare a lui Vanins. Steaua a cerut penalty în minutul 68, după un contact în careu între Muniru şi Sarr, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

Acelaşi Adi Popa a şutat în plasa laterală în minutul 83, iar partida s-a încheiat 0-0. Steaua a adunat astfel, doar 3 puncte, după patru meciuri, însă mai păstrează şanse de calificare în primăvara europeană.

În celălalt meci al grupei L, Osmanlipsor a reuşit supriză cu Villarreal mulţumită lui Raul Rusescu. Fostul stelist a marcat pentru 2-1, iar echipa sa a urcat pe primul loc în grupă, cu 7 puncte.

Nimic fără Alibec

581b922295f9cf5b7616f704

Astra Giurgiu a obținut 4 puncte din cele două meciuri cu Viktoria Plzen. După victoria din Cehia, din urmă cu două săptămâni (2-1), campioana României și gruparea antrenată de Roman Pivarnik au încheiat la egalitate, scor 1-1 pe Arena Națională.

Astra a jucat fără Alibec, accidentat la genunchi și menajat de antrenorul Marius Șumudică,iar în aceste condiții greul atacului a rămas pe umerii lui Budescu, Teixeira și Alexandru Stan. Cel din urmă a și deschis scorul în minutul 19, după o pasă strălucită a decarului, dar și cu noroc, după ce șutul său a fost respins de portar, în prima fază.

Avantajul campioanei României a durat doar 6 minute, fiindcă oaspeții au egalat prin Krmencik, autor al unei lovituri superbe de cap de lângă Geraldo. Giurgiuvenii au continuat să fie mai periculoși în prima repriză, dar după pauză nu au mai arătat la fel de bine. Hrosovsky a luat pe cont propriu o acțiune în minutul 51 și a șutat plasat, după ce a driblat 4 adversari, dar Lung a respins foaret bine, în lateral.

Stan a mai apărut o dată periculos în careu în minutul 65, dar tot Plzen a avut ocaziile mai mari. Krmencik a fost la un pas să realizeze dubla, dar lovitura sa de cap a lovit transverala (76). Pe final a intrat și Daniel Niculae, chiar dacă e insuficient refăcut după leziunea musculară care l-a făcut să rateze ultimele meciuri. Boubacar a avut ultima șansă importantă a Astrei, însă șutul său din afara careului a fost prins în doi timpi de portarul cehilor (85).

Plzen a presat pe final, dar nu a mai reușit să schimbe tabela, iar Astra rămâne cu 4 puncte după primele 4 etape ale Grupei E din Europa League.