AcasăEvenimentSportEUROPA LEAGUE - Steaua și Astra au debutat cu înfrângeri, echipa lui...

EUROPA LEAGUE – Steaua și Astra au debutat cu înfrângeri, echipa lui Lucescu a câștigat după ce a fost condusă cu 3-0!

EUROPA LEAGUE Grupele UEFA Europa League au debutat joi seară și mai mulți români au fost implicați în cele 24 de partide. Steaua a fost învinsă cu 2-0 în Turcia, de către Osmanlispor, în timp ce Astra a pierdut, 2-3, pe Arena Națională în fața celor de la Austria Viena.

Noua echipă a lui Mircea Lucescu, Zenit Sankt Petersburg, a reușit o performanță încredibilă în Israel, acolo unde a câștigat cu 4-3 pe terenul celor de la Maccabi Tel Aviv. Zenit a fost condusă cu 3-0 până în minutul 77, însă a reușit să egaleze în doar 9 minute și a dat lovitura în al patrulea minut al prelungirilor, când Djordjevic a înscris golul de 3 puncte al rușilor. Echipa lui Mircea Lucescu a profitat însă și de faptul că gazdele au rămas în 10 oameni cu 9 minute înainte de finalul timpului regulamentar.

Nicușor Stanciu și Alex Chipciu au fost titulari în victoria obținută de Anderlecht pe propriul teren în fața celor de la Qabala și au avut evoluții foarte bune. Ambii au fost prezenți în joc, iar fostul decar al Stelei a reușit chiar o pasă de gol la ultima reușită a partidei. Autorul golului a fost Capel, intrat pe teren în locul lui Chipciu în minutul 73.

Tătărușanu a închis poarta Fiorentinei în deplasarea de pe terenul lui PAOK, iar Ovidiu Hoban a fost și el integralist în victoria surprinzătoare pe care Hapoel Beer Sheva a reușit-o în fața italienilor de la Inter, chiar la Milano.

Florin Gardoș nu a făcut parte din lotul lui Southampton în meciul cu Sparta Praga. Rusescu nu a fost titular în partida disputată de Osmanlispor în fața Stelei, dar a fost trimis pe teren în repriza secundă. Un alt atacant, Ioan Hora a prins și el câteva minute în înfrângerea suferită de Konyaspor pe propriul teren în fața celor de la Șahtior.