AcasăEvenimentSportEuropa League. Steaua s-a calificat fără probleme în grupe! Astăzi își va...

Europa League. Steaua s-a calificat fără probleme în grupe! Astăzi își va afla adversarele!

Steaua s-a calificat in grupele Europa League dupa ce a castigat si mansa retur a „dublei” cu FK Ekranas din playoff-ul competitiei, scor 3-0 pe stadionul Ghencea. Victoriosi in turul din Lituania, stelistii nu si-au pus decat problema scorului in fata unei formatii net inferioara, care nu a dat emotii nici un moment la Bucuresti.

Desi tehnicianul Laurentiu Reghecampf a operat mai multe modificari in echipa de start, acest lucru nu s-a vazut, Steaua dominand autoritar partida din primul si pana in ultimul minut.

Superioritatea „ros-albastrilor” a venit si pe fondul unei totale apatii a oaspetilor, care au parut de multe ori ca refuza jocul din cauza neputintei.

Brazilianul Adi Rocha a deschis scorul in Ghencea in minutul 21, dupa o avalansa de suturi din afara careului scoase destul de bine de portarul lituanienilor, Zubas. Rusescu a centrat de pe partea dreapta in mana unui fundas advers, arbitrul a lasat jocul sa continue iar balonul a ajuns in 6 metri, de unde Rocha l-a trimis in plasa.

10 minute mai tarziu, Andrei Dumitras a recuperat un balon balbait de defensiva lui Ekranas, a driblat frumos un adversar si a sutat din cadere, din apropierea liniei de fund, surprinzandu-l pe portar.

Rusescu putea sa inscrie si el, numai ca nu a reusit sa-l invinga pe Zubas dupa ce a scapat de toti adversarii iar sutul lui Filip a fost respins de acelasi goalkeeper de pe linia portii.

Partea secunda a fost ceva mai linistita, cu Steaua evitand sa mai forteze si cu Ekranas incercand timid sa iasa din propria jumatate.

Adi Rocha a „inchis tabela” pe Ghencea in finalul partidei, el finalizand cu un sut sec o cursa de exceptie in banda dreapta.

In prelungiri, lituanienii au avut o usoara zvacnire, numai ca Tatarusanu a fost la post si a retinut fara probleme cele doua baloane trimise catre buturile lui. Steaua s-a calificat pentru a noua oara consecutiv in faza grupelor unei competitii europene si asteapta tragerea la sorti de vineri pentru a-si afla adversarii.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Dumitraş, Martinovici (Puşcaş ’58), Gardoş, Latovlevici – Filip, Pintilii – Chipciu (Prepeliţă ’46), Rusescu (M. Costea ’46), A. Popa – Rocha. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FK Ekranas: Zubas – Tomkevicius, Dedura, Girdvainis, Urdinov – Kucis, Andjelkovici – Luksa, Varnas (Buinickij ’90), Vertelis (Kavaliauskas ’71) – Kimantas (Markevicius ’77). Antrenor: Valdas Urbonas.
Cartonaşe galbene: Rusescu ’28, Gardoş ’63, Rocha ’78 / Urdinov ’48, Tomkevicius ’53, Andjelkovici ’65.
Arbitri: Tony Asumaa (central) – Mikko Alakare, Marko Hanninen (asistenţi) – Jari Jarvinen (rezervă).
La partida de pe stadionul Steaua au asistat 14.841 de spectatori.
Jucătorii echipei Steaua Bucureşti au purtat tricouri speciale inscripţionate cu numele organizaţiei non-profit prezidate de Mihai Neşu, „Mihai Nesu Foundation”.
Tragerea la sorţi a grupelor Ligii Europa va avea loc vineri, de la ora 14.00, la Monaco.