AcasăEvenimentSportEURO 2016 - Luka Modric a adus victoria Croației în meciul cu...

EURO 2016 – Luka Modric a adus victoria Croației în meciul cu Turcia

Croaţia a debutat în forţă la Euro 2016. A învins cu 1-0 Turcia graţie unui voleu de senzaţie al mijlocaşului lui Real Madrid, Luka Modric, din minutul 41 al partidei de pe Parc des Princes din Paris, arena care va găzdui miercuri şi meciul României cu Elveţia, din grupa A.

Croaţii îşi menţin astfel invincibilitatea în faţa turcilor, în faţa cărora au trei victorii şi patru egaluri în cele şapte dueluri directe. Naţionala din Ţara Semilunei a triumfat însă după cel mai important joc contra croaţilor, din sferturile Euro 2008, decis după loviturile de departajare.

Modric, care a sărbătorit golul alături de un fan pătruns până la marginea terenului, este un veritabil talisman pentru Croaţia, invincibilă atunci când mijlocaşul lui Real Madrid a marcat. Croaţii s-au impus de zece ori şi au remizat o dată cu Luka Modric marcator. Fotbalistul lui Real Madrid a fost declarat de către UEFA cel mai bun om al partidei.

Naţionala lui Ante Cacic, cel care i-a luat locul lui Nico Kovac în finalul preliminariilor, a mai avut trei bare în partida care a deschis grupa D de la Euro 2016. Srna, Perisic şi Brozovic au luat la ţintă barele porţii lui Volkan Babacan. Ivan Perisic a ratat şi într-o situaţie de unu la unu cu goalkeeperul turc, în minutul 83, în timp ce turcii au pus rar în pericol poarta lui Subasic.

Turcii nu au putut evita primul eşec din ultimele nouă partide oficiale şi au pierdut pentru a patra oară în meciul de deschidere de la Campionatul European.

Recordmanul selecţiilor naţionalei Croaţiei, Dario Srna, a jucat astăzi al 131-lea meci pentru reprezentativa ţării sale.

În a doua etapă din grupa D, Croaţia va înfrunta vineri Cehia, iar Spania va întâlni în aceeaşi zi Turcia. Până atunci, grupa D continuă mâine, cu duelul dintre Spania şi Cehia, de la Toulouse.