AcasăEvenimentSportEURO 2016 - Germania - Polonia, primul meci fără goluri din această...

EURO 2016 – Germania – Polonia, primul meci fără goluri din această ediție

Polonia și campioana mondială Germania au remizat, joi, scor 0-0, în primul meci fără goluri de la Campionatul European din 2016. Ca urmare a rezultatelor din această seară, Ucraina – ultima din Grupa C, cu niciun punct – este prima echipă deja eliminată de la turneul final găzduit de Franța.

În prima repriză, ocaziile au lipsit  și momentele de posesie și presiune s-au alternat. Germania a controlat autoritar primul sfert de oră, apoi a venit rândul polonezilor să pună pericol în preajma careului lui Neuer, dar ambele apărări au fost aproape de perfecțiune.

Primele două minute ale reprizei secunde au adus mai multe faze de poartă decât întreaga primă parte. În careul Germaniei, Milik – găsit liber la doar câțiva metri de poartă cu o centrare din careu – a plonjat spre minge, dar nu a reușit să o atingă și să o împingă în plasă (46). Peste numai un minut, Gotze a primit o minge printre apărătorii adverși, a pătruns în careu și a șutat puternic, dar Fabianski a reușit să respingă în față (47).

Același Milik a trimis pe lângă poartă cu un șut pe jos, cu stângul, după o minge mișcată de Lewandowski la o lovitură liberă (58), iar la cealaltă poartă Kroos a trimis puternic, dar peste transversală.

Milik a fost responsabilul cu ratările. S-a aflat din nou la finalizare în minutul 68, dar a luftat incredibil din mijlocul careului, deși nu îl presa nimeni, la o centrare pe jos primită de pe stânga.

Ozil a avut una dintre cele mai mari ocazii ale partidei, dar șutul său din prima, cu stângul, dar Fabianski s-a opus și a scos în corner cu un plonjon spectaculos (69).

Ultimul meci care se terminase 0-0 la un Campionat European a fost cel dintre Franța și România, din 2008, din prima etapă a grupelor.