AcasăEvenimentSportEURO 2016 - Elveția a învins greu Albania în grupa României

EURO 2016 – Elveția a învins greu Albania în grupa României

Elveţia a început Euro 2016 cu o victorie, 1-0 în faţa debutantei Albania, într-un meci disputat la Lens, contând pentru grupa A, din care face parte şi România. A fost, însă, un succes cu emoţii pentru echipa pregătită de Vladimir Petkovic, în ciuda faptului că albanezii au jucat mai mult de o repriză în inferioritate numerică, după eliminarea căpitanului Lorik Cana.

Lucrurile nu se anunţau deloc complicate pentru următoarea adversară a „tricolorilor”. După doar patru minute şi 21 de secunde, Fabian Schar a profitat de o ieşire greşită a lui Etrit Berisha la un corner şi a deschis scorul, cu o lovitură de cap. Fundaşul de 24 de ani a marcat, astfel, cel mai rapid gol al Elveţiei la un campionat european.

Elveţienii îşi puteau dubla avantajul după un sfert de oră de joc, dar Berisha l-a blocat pe Haris Seferovic, înainte ca elevii lui Giovanni De Biasi să fie periculoşi prin Taulant Xhaka şi Armando Sadiku, acesta din urmă blocat providenţial de Yann Sommer, în situaţie de unu contra unu.

Când Albania dădea senzaţia că a echilibrat partida şi că poate forţa egalarea, Cana şi-a lăsat echipa în 10 oameni. În minutul 36, veteranul de 32 de ani a comis un henţ în marginea propriului careu şi a primit al doilea galben, fiind eliminat.

Din lovitura liberă acordată, Blerim Dzemaili a tras în bară, acelaşi jucător fiind din nou aproape de 2-0, cu patru minute înainte de pauză.

Cu un om în plus, echipa lui Petkovic a ratat incredibil două şanse mari de a se desprinde, în primele 20 de minute ale părţii secunde. De fiecare dată, la finalizare s-a aflat Seferovic, blocat de fiecare dată de un Berisha care a încercat să facă uitată gafa de la gol.

Surprinzător, finalul le-a aparţinut albanezilor. În minutul 77, Sadiku a tras în plasa laterală din poziţie foarte bună, pentru ca aproape imediat, Lenjani să fie jenat în careu de Lichtsteiner, fără ca arbitrul să acorde lovitură de pedeapsă.

Însă cea mai mare şansă de egalare a Albaniei a venit cu trei minute înainte de final. Abia intrat pe teren, Shkelzen Gashi a păcălit pasul la offside al adversarilor şi a rămas singur cu Sommer, însă finalizarea sa a lăsat de dorit, iar portarul elveţian a reuşit să respingă în corner.

S-a terminat 1-0 pentru Elveţia, care va întâlni România în etapa a doua din grupa A. Meciul va avea loc pe 15 iunie, pe Parc des Princes, la Paris, în timp ce Albania va juca împotriva gazdei Franţa, pe Stade Velodrome din Marsilia.