AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 8: Ucraina - Suedia 2-1. Cine n-are bătrâni...

EURO 2012. Meciul 8: Ucraina – Suedia 2-1. Cine n-are bătrâni…

Echipa de fotbal a Ucrainei a învins Suedia cu scorul de 2-1 (0-0), luni seara, pe Stadionul Olimpic din Kiev, în Grupa D.

Suedia a deschis scorul prin Zlatan Ibrahimovic (52), dar Ucraina a reuşit să întoarcă scorul în doar zece minute, prin ”dubla” veteranului Andrei Şevcenko (55, 62). Ucraina a obţinut victoria la meciul său de debut la EURO, spre deosebire de cealaltă organizatoare a ediţiei din acest an, Polonia, care a remizat cu Grecia (1-1).

Minutele de debut ale meciului au fost rezervate tatonării, dar apoi gazdele au preluat iniţiativa şi au încercat să construiască atacuri rapide care să surprindă apărarea suedeză. Totuşi, oaspeţii au avut prima ocazie de gol, în min. 17, când Piatov a respins neinspirat centrarea lui Ibrahimovic, dar nu a fost niciun suedez să reia în plasă. Şevcenko a ratat prima oportunitate pentru Ucraina în min. 23, când mingea expediată din unghi a trecut prin faţa porţii. Rosenberg l-a testat pe Piatov (31), care a prins balonul. Ucraina a avut momente mai bune în continuare, dar Isaksson a fost la post la lutul lui Voronin (35), Konoplianka a tras pe lângă poartă (37), după care, la cea mai bună fază de atac, Şevcenko a fost blocat în momentul şutului de Mellberg, iar apoi Granqvist a respins şutul lui Iarmolenko (38).

Suedia a fost foarte aproape de gol în min. 39, când Ibrahimovic a reluat mingea cu capul, iar balonul a şters bara. Ultima situaţie notabilă a primei reprize a fost semnată de Konoplianka, dar voleu său la centrarea lui Gusev a trecut peste transversală (42).

La reluare, prima ocazie a aparţinut oaspeţilor, în min. 49, când Selin a blocat şutul lui Rosenberg. Peste doar trei minute, scandinavii au reuşit să deschidă scorul prin Zlatan Ibrahimovic (52), care a reluat din 6 metri mingea pasată de Kim Källström, la o fază la care gazdele erau în 10 oameni, Selin accidentat şi căzut la pământ.

Doar trei minute a avut Suedia avantaj pe tabelă, pentru că Şevcenko a egalat în min. 55, cu o lovitură de cap din marginea careului mic, la centrarea lui Iarmolenko. Acelaşi Şevcenko a adus echipa gazdă în avantaj în min. 62, când a reluat excelent cu capul la colţul scurt, de lângă Ibrahimovic, la cornerul lui Konoplianka.

Au trecut destule minute până când Suedia să îşi creeze o situaţie bună de gol, în min. 76, când Ibrahimovic a trimis o torpilă din marginea careului, dar Piatov a respins aproape instinctiv. Scandinavii s-au zbătut în căutarea egalării, dar nu au reuşit decât două ratări uriaşe, în min. 90, prin Elmander, singur cu Piatov, şi în min. 90+3, prin fundaşul Mellberg, transformat în vârf pe finalul partidei.

Ucraina a obţinut o victorie mare, dar meritată, şi conduce într-o grupă foarte grea, cu Franţa şi Anglia.

Ucraina: Piatov – Gusev, Mihalik, Khacheridi, Selin – Iarmolenko, Timosciuk, Nazarenko, Konoplianka (Devici ’90+2) – Voronin (Rotan ’85), Şevcenko (Milevski ’82). Selecţioner: Oleg Blohin

Suedia: Isaksson – Lustig, Mellberg, Granqvist, M.Olsson – Elm, Källström – Larsson (Wilhelmsson ’68), Ibrahimovici, Toivonen (Svensson ’62) – Rosenberg (Elmander ’71). Selecţioner: Erik Hamren