AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 5: Spania - Italia 1-1. Rezultat echitabil la Gdansk...

EURO 2012. Meciul 5: Spania – Italia 1-1. Rezultat echitabil la Gdansk în derby-ul Grupei C

Spania şi Italia, două dintre cele mai titrate echipe din istoria fotbalului, au remizat astă-seară la Gdansk, în primul meci disputat la Euro 2012. Partida, una de înaltă ţinută, s-a încheiat nedecis, dar echitabil, scor 1-1.
Italia a deshis scorul prin Di Natale, abia intrat pe teren în locul lui Balotelli.
Spania a egalat după doar patru minute prin Fabregas.

Cu nu mai putin de cinci fundasi pe teren, italienii au bifat prima ocazie in minutul 22, cand Cassano a ratat cu putin poarta lui Casillas cu un sut din lateral dreapta.
Minutul 43 a consemnat si cea mai mare ocazie a ibericilor, Fabregas fiind blocat in ultima secunda in fata portii lui Buffon.
„Squaddra azzurra” a deschis scorul la un sfert de ora de la reluare, nou intratul Di Natale invingandu-l pe goalkeeperul lui Real Madrid dupa o pasa primita de la Pirlo.
Italienii n-au rezistat in avantaj decat patru minute, Fabregas inscriind pe langa Buffon dupa ce pasa lui David Silva l-a lasat singur cu portarul adevers.
Elevii lui Vicente del Bosque au dominat partida dupa marcarea golului egalizator, culminand in minutul 85 cu ratarea uriasa a lui Torres, varful lui Chelsea lobandu-l pe Buffon, dar si poarta din spatele acestuia.

Partida s-a jucat la Gdansk, oraşul unde, pe vremea regimului comunist din Polonia,la 31 august 1980, s-a născut celebrul sindicat Solidaritatea.