AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 26: Germania a făcut spectacol cu Grecia și merge...

EURO 2012. Meciul 26: Germania a făcut spectacol cu Grecia și merge în semifinale

Germania a castigat clar, scor 4-2, sfertul de finala disputat vineri seara cu Grecia si a obtinut calificarea in semifinalele EURO 2012.
Sub privirile Angelei Merkel, Germania a dominat de la un cap la altul intalnirea cu Grecia si s-a impus fara probleme. Nemţii nu au avut emoţii decât atunci când Samaras a egalat.
Nemţii au dominat categoric partida, victoria fiind una mai mult decât meritată.
Grecii, care s-au apărat în majoritatea timpului, au lăsat impresia că pot furniza o nouă mare surpriză, au egalat, dar au cedat aproape imediat.
Germania – Grecia a fost mai mult decât un meci. Animozitatea dintre cele două naţiuni s-a născut din cauza problemelor economice cu care se confruntă Grecia.

„Aduceţi-ne-o pe Merkel!”, a titrat presa de la Atena după calificarea naţionalei lui Fernando Santos în sferturile de finală de la EURO.
Germania va da piept în semifinală, pe 28 iunie la Varşovia, cu echipa care se va impune în duelul dintre Anglia şi Italia.
Germania nu a fost învinsă niciodată de Grecia în cele opt partide disputate de cele două naţionale. Nemţii au învins de cinci ori şi au remizat în trei rânduri.
Surprinzator, selectionerul Joachim Loew a schimbat intreaga linie de atac, preferandu-i pe Reus, Klose si Schurrle in detrimentul lui Muller, Gomez si Podolski. O decizie ce n-avea s-o regrete.

Prima repriza a fost dominata in totalitate de Germania, care a inscris insa doar o data. In minutul 39, capitanul Lahm l-a invins pe bravul Sifakis cu un sut de la marginea careului.

Dupa pauza, grecii au realizat ca n-au nimic de pierdut si s-au deschis, iar partida a devenit brusc spectaculoasa.

Contrar cursului jocului, elenii au restabilit egalitatea in minutul 55, prin Samaras, dupa un contraatac excelent.

A fost insa doar un simplu foc de paie, pentru ca Khedira, poate cel mai bun jucator al partidei, i-a readus pe nemti in avantaj pe tabela de marcaj peste numai 5 minute, cu o executie superba, dupa o centrare din partea dreapta a lui Boateng.

Peste alte 7 minute, Klose avea sa-l linisteasca pe agitatul Loew. Atacantul lui Lazio a punctat cu o lovitura de cap, in urma unui corner.

Klose a contribuit apoi la golul marcat de Reus in minutul 74, reusita venita dupa ce in prima faza Sifakis a parat un sut al marcatorului golului trei al nemtilor.

N-a fost ultima reusita a meciului, pentru ca Boateng a comis un hent in careu, iar arbitru a acordat penalti, transformat cu siguranta, in minutul 89, de Salpingidis.

4-2 si Germania avanseaza in semifinalele competitiei organizate de Polonia si Ucraina. Acolo, panzerele o vor intalni pe castigatoare sfertului dintre Anglia si Italia, programat duminica.

Joachim Low: Nu există niciun dubiu asupra faptului că am meritat victoria
„Este o performanţă excelentă să ajungem în semifinale a patra oară consecutiv. Avem cea mai tânără echipă din turneu, cu un potenţial enorm. Nu există niciun dubiu că am meritat victoria. Grecia a marcat două goluri cu o singură ocazie. Noi am avut multe, am ştiut să ne păstrăm calmul şi am dominat clar”, a declarat selecționerul Low.
El consideră că Mesut Ozil a fost desemnat pe merit jucătorul meciului.
Low crede că a fost ziua potrivită pentru a face schimbări în echipă şi i-a lăudat pe Reus, Klose şi Schürrle, care au jucat foarte bine, primii doi reuşind să şi marcheze.

Selecţionerul german nu crede că echipa sa este mare favorită la titlu, deoarece şi celelalte adversare rămase sunt foarte bune.
Santos laudă ”pasiunea şi sufletul” echipei Greciei
Selecţionerul Greciei, portughezul Fernando Santos, a recunoscut că Germania a meritat victoria, scor 4-2, în sferturile Euro-2012, vineri, la Gdansk, dar a salutat ”pasiunea şi sufletul” echipei sale la acest turneu.
”Felicit echipa Germaniei. A jucat foarte bine şi a meritat victoria. Dar vreau să-i felicit şi pe jucătorii mei, nu pentru acest meci în special, ci pentru eforturile în acest turneu. La pauă le-am spus jucătorilor să-şi corecteze greşelile şi să aibă mai mult iniţiativa, rămânând concentraţi şi pe aspectul defensiv. Jucătorii mei au luptat. Voi reţine de la acest turneu pasiunea şi sufletul puse în meciuri”, a spus Santos.

GERMANIA – GRECIA 4-2
Stadion: „PGE Arena”, Gdańsk
Marcator(i): LAHM 39, KHEDIRA 61, KLOSE 68, REUS 74 / SAMARAS 55, SALPINGIDIS 89-pen

GERMANIA: 1 Manuel Neuer – 20 Jerome Boateng, 5 Mats Hummels, 14 Holger Badstuber, 16 Philipp Lahm (C), 21 Marco Reus, 6 Sami Khedira, 8 Mesut Özil, 7 Bastian Schweinsteiger, 9 Andre Schürrle, 11 Miroslav Klose
Antrenor: Joachim Löw

GRECIA: 13 Michail Sifakis – 15 Vassilis Torosidis, 5 Kyriakos Papadopoulos, 19 Sokratis Papastathopoulos, 3 Giorgos Tzavellas, 18 Sotirios Ninis, 6 Grigoris Makos, 21 Kostas Katsouranis (C), 2 Giannis Maniatis, 7 Georgios Samaras, 14 Dimitris Salpingidis
Antrenor: Fernando Santos

Arbitri: Damir Skomina – Primoz Arhar, Matej Zunic – Vincic, Jug (Slovenia) – Stéphane Lannoy (Franţa)