AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 14: Spania - Irlanda 4-0. Spania a făcut spectacol,...

EURO 2012. Meciul 14: Spania – Irlanda 4-0. Spania a făcut spectacol, Irlanda, prima eliminată

Spania, campioana mondială şi europeană, a învins Irlanda cu scorul de 4-0, în cel de-al doilea meci al ei de la turneul final al Campionatului European de fotbal din Ucraina şi Polonia. Aceasta e prima victorie a Spaniei la EURO 2012. Irlanda este prima formație eliminată de la turneul final.
Spania a dat de pământ cu Irlanda la Gdansk şi a trecut în fruntea Grupei C.
Campioana europeană a dat impresia că mai putea marca. A şi avut alte câteva ocazii de a înscrie, dar forma bună a lui Shay Given şi lipsa de luciditate la finalizare a jucătorilor iberici au făcut ca scorul să fie unul… omenesc.
Irlanda a arătat şi azi că e cea mai slabă echipă de la EURO 2012. În schimb, are unii dintre cei mai frumoşi suporteri.
Fernando Torres a marcat de două ori, evoluţia sa amintind de superbele evoluşţii de odinioară ale atacantului de la Chelsea Londra.
Echipa nationala a Spaniei a obtinut cea mai clară victorie de până acum la Euro 2012 in fata reprezentativei Irlandei.

Irlandezii au fost cu adevarat in meci doar in primele minute, atunci cand au lasat impresia ca pot tine piept tavalugului spaniol. A fost insa doar un foc de paie, ibericii deschizand scorul la prima actiune de poarta mai serioasa.

Torres, titularizat in premiera la Euro de Del Bosque, a recuperat un balon sutat de Silva in Dunn, a driblat un adversar si l-a invins pe veteranul Given cu un sut plasat.

Pana la pauza, a urmat o „procesiune iberica”. La fel ca Barcelona lui Guardiola, nationala „roja” a pus stapanire pe balon, a pasat incredibil de mult si si-a impiedicat adversarul sa ameninte buturile lui Casillas. Ba si-au mai creat si ocazii mari spaniolii, Given intervenind bine la suturile lui Iniesta, Arbeloa, Pique sau Torres.

Partea secunda a debutat cu o interventie buna a lui Given la sutul lui Arbeloa. Portarul irlandez a parat si mingea trimisa de Iniesta, un minut mai tarziu, insa Silva a recuperat si a marcat trimitand printre trei adversari.

Lucrurile nu s-au oprit aici, „El Nino” Torres reusind „dubla” dupa ce a scapat pe contraatac si l-a executat pe Given iar Fabregas a inchis tabela cu o executie de „curtea scolii” in minutul 83.

Irlandezii au fost in prim-plan in ultimele minute, cei 20.000 de fani din tribune oferind o reprezentatie de zile mari!