AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 13: Italia - Croaţia 1-1. Italia are numai două...

EURO 2012. Meciul 13: Italia – Croaţia 1-1. Italia are numai două puncte dar este favorită la calificare!

Echipele de fotbal ale Italiei şi Croaţiei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), într-un meci desfăşurat joi, pe Stadionul Municipal din Poznan, în Grupa C. .

Italia a deschis scorul prin Andrea Pirlo – FOTO – (39), din lovitură liberă, iar Croaţia a egalat în repriza secundă prin Mario Mandzukic (72).
Italia a controlat clar prima repriză şi a ratat numeroase ocazii de gol. Balotelli, mult mai bun ca în meciul cu Spania, a semnat prima oportunitate a echipei lui Prandelli, în min. 3, când a tras din întoarcere, dar pe lângă poartă. Marchisio l-a imitat în min. 11. Balotelli a tras mai bine în min. 16, când Pletikosa a fost nevoit să respingă în faţă. Cassano a avut şi el o ocazie bună, dar a tras din unghi şi mingea s-a dus prin faţa porţii (33), după care Marchisio a avut două şanse de a deschide scorul, faţă în faţă cu Pletikosa, dar de fiecare dată portarul croat a respins (37).
Italia a marcat totuşi, peste două minute, prin Pirlo, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri (39). Cassano a mai avut o şansă până la pauză, dar a trimis cu capul pe lângă poartă (43).
Croaţia nu a avut decât două semi-ocazii în prima parte, în min. 19, când Jelavic a fost aproape să devieze o centrare a lui Srna, şi în min. 45+1, când Mandzukic a tras din unghi, de la distanţă, fără probleme pentru Buffon.

În partea secundă, echipa lui Bilic a început mai ofensiv, iar Modric a expediat în primele minute două şuturi la poarta lui Buffon, unul prea slab (47), iar altul peste transversală (49).
Treptat, jocul croaţilor s-a mai stins, elevii lui Slaven Bilic fiind ţinuţi departe de poarta lui Buffon de o apărare ermetică. Balotelli a trimis un şut bun, dar puţin peste poartă (61). Pe acest fond de joc, Croaţia a reuşit să egaleze în min. 72, când Chiellini l-a scăpat din marcaj pe Mandzukic, iar atacantul croat a punctat cu capul în urma centrării lui Strinic.

Italia a încercat să-şi recupereze avantajul şi a avut o ocazie prin Montolivo, care a expediat un şut prin surprindere, respins de Pletikosa (76). Totuşi, croaţii au părut mai lucizi pe finalul de meci şi au avut câteva atacuri tăioase. Croaţii au avut ultima ocazie bună de gol, prin Kranjcar (90+6), al cărui şut i-a dat ceva emoţii lui Buffon.

Un rezultat echitabil, totuşi, după ce echipele şi-au împărţit perioadele, Italia a fost mai ofensivă în prima repriză, iar Croaţia în partea secundă.

Italia nu are decât două puncte înaintea meciului cu Irlanda, poate cea mai accesibilă echipă din grupă, iar Croaţia are 4 puncte, înaintea jocului cu campioana mondială şi europeană Spania