AcasăEvenimentSportETAPA 28 – Comuna Recea a ajuns pe locul cinci, deși a...

ETAPA 28 – Comuna Recea a ajuns pe locul cinci, deși a făcut egal la Zalău

ETAPA 28 – Vineri și sâmbătă s-au desfășurat meciurile programate în cadrul etapei a 28-a din Seria 5 a Ligii a III-a. A fost o rundă cu rezultate strânse, doar Sănătatea Cluj reușind o victorie la o diferență de patru goluri.

Echipele maramureșene au reușit două rezultate de egalitate, la același scor, 1-1, doar că Recea a jucat în deplasare la Zalău, iar Viitorul Ulmeni acasă cu Avântul Reghin. Punctul reușit de Comuna Recea este important, echipa din Zalău fiind una dintre aspirantele la podiumul campionatului. Oaspeții au condus 60 de minute pe tabela de marcaj, fiind egalați în prelungirile partidei. Din păcate, în urma acestui rezultat Recea a coborât în clasament până pe locul cinci, fiind depășită de cele două echipe clujene, Unirea Jucu și Sănătatea. Oricum lupta pentru locul trei nu este finalizată, cinci echipe având șanse se termine pe podium.

Jucu a făcut egal la Sibiu, în fața câștigătoarei seriei, iar duelul codașelor dintre Dorolț și Oșorhei a fost câștigat de prima echipă.

Rezultatele etapei

Sănătatea Cluj – ASA Târgu Mureş II    4-0

Alexandru Gaşpar (11), Dan Matei (53), Joel Anchuoikong Yuh (69), Adrian Lupu (80)important

FC Zalău – ACS Comuna Recea    1-1

Alexandru Pop (90) / Vlad Asăujan (32)

FC Bistriţa – Metalurgistul Cugir     0-3

FC Bistriţa s-a retras din campionat şi va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.

AFC Hermannstadt – Unirea Jucu    2-2

Alexandru Neacşa (66), Răzvan Dâlbea (74) / Cristian Cocan (45+1), Şut (85)

Recolta Dorolţ – CS Oşorhei    2-0

Unirea Dej – CS Iernut    3-2

Florin Alexandru (15 – pen.), Cătălin Itu (35), Florin Blaj (60) / (12), (85)

Viitorul Ulmeni – Avântul Reghin    1-1