AcasăEvenimentSportEMOȚII PENTRU GLEZNĂ - Accidentată, Simona Halep a reușit victoria în primul...

EMOȚII PENTRU GLEZNĂ – Accidentată, Simona Halep a reușit victoria în primul tur la Australian Open

EMOȚII PENTRU GLEZNĂ Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în turul secund la Australian Open, la capătul unei partide cu emoții. Reprezentanta noastră s-a impus cu 7-6, 6-1 în duelul cu favorita gazdelor, Destanee Aiava.

Ceea ce se anunța o partidă foarte ușoară, în condițiile în care adversara ocupă locul 193 WTA, s-a transformat într-o partidă problematică pentru marea noastră campioană. După ce în primul set nu a intrat în ritmul partidei decât pe final, în manșa secundă Simona a călcat strâmb și s-a accidentat. Cu glezna bandajată, constănțeanca a continuat și a etalat un joc bun. Totuși, există semne de întrebare cu privire la condiția ei medicală.

Halep (26 ani), care anul trecut nu a reuşit să treacă de primul tur la primul turneu de Grand Slam al anului, a obţinut victoria după o oră şi 51 de minute de joc în faţa unei adversare de 17 ani, care ocupă locul 193 în clasamentul mondial.

Sportiva noastră s-a accidentat la glezna stângă în debutul setului doi, a primit îngrijiri medicale, însă a reuşit să continue partida.

„A fost greu, dar am luptat şi am reuşit să revin. Nu am început deloc bine meciul, însă cu trecerea timpului m-am relaxat şi am găsit loviturile câştigătoare. Am luptat să revin şi mi-am spus că nu trebuie să pierd niciun punct şi să cred că pot câştiga. Am făcut tot ce am putut, în setul secund am fost speriată un pic din cauza accidentării, dar apoi am reuşit să deschid terenul mai bine. Sunt puţin ingrijorată, pentru că am mai avut accidentări la gleznă. Trebuie să fac ceva ca să mă recuperez”, a declarat Simona Halep, la Eurosport, după meci.

„A fost o atmosferă frumoasă, chiar dacă fanii au fost de partea ei. E de înţeles, mulţumesc că aţi venit. A fost o plăcere să revin pe terenul central şi să câştig primul meci.”, a mai spus Simona.

În turul secund, Halep o va întâlni pe Eugenie Bouchard, care a trecut în minimum de seturi, scor 6-3, 7-6, de Dodin. Până acum, canadianca i-a ieșit de trei ori în cale Simonei, sportiva noastră impunându-se de două ori. Singura victorie a lui Genie a venit în 2014, în semifinalele de la Wimbledon.

Halep este a treia reprezentantă a României calificată în turul al doilea la Australian Open, după Irina Begu şi Sorana Cîrstea. Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu au pierdut în primul tur, iar Ana Bogdan o va înfrunta marţi pe Kristina Mladenovic (Franţa), în alt meci din runda inaugurală.

Și Sorana

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 de la Australian Open, după ce a trecut cu 5-7, 6-4, 6-3, de Zarina Dias. Românca, care a ratat șase mingi de meci, a început bine meciul, a condus cu 2-0, dar a fost egalată, 2-2, iar apoi s-a mers cu serviciul până la 5-4 pentru Sorana, însă Dias a luat ultimele trei game-uri ale setului şi s-a impus cu 7-5.

În actul secund, Cîrstea a rupt echilibrul la 3-3, când a reuşit două game-uri la rând (5-3), şi-a pierdut serviciul, dar a câştigat setul cu 6-4, graţie unui break.

Sorana Cîrstea a dominat setul decisiv, în care a avut 4-1, 5-2 şi a încheiat conturile, cu 6-3, la a şaptea minge de meci, salvând în ultimul game şi două mingi de break.

Sorana a reuşit 6 aşi, a făcut 3 duble greşeli, în timp ce adversara a avut 6 duble greşeli. Cîrstea a avut 45 de lovituri direct câştigătoare, faţă de 35 reuşite de Zarina Dias.

Sorana Cîrstea (27 ani, 36 WTA), victorioasă după două ore şi 19 minute, fusese învinsă de Zarina Dias (24 ani, 60 WTA) în singura lor confruntare, în 2014, în calificări la Wuhan, cu 7-6 (1), 6-4.

Românca şi-a asigurat 80.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe cehoaica Lucie Safarova, care s-a impus cu 7-5, 6-3 în faţa australiencei Ajla Tomljanovic.

Safarova (30 ani, 29 WTA) are 4-1 în meciurile directe cu Sorana, pe care a învins-o în 2008 în primul tur la Miami, cu 6-1, 7-5, în 2011 în sferturi la Linz, cu 7-5, 6-2, în 2013, în optimi la Charleston, cu 6-3, 5-7, 6-1, şi în 2014 în primul tur la Montreal, cu 6-4, 6-2.

Cîrstea a obţinut singura victorie cu Safarova, în 2008, în primul tur la US Open, cu 6-4, 4-6, 6-2.