AcasăEvenimentSportELIZA L-A ÎNVINS PE TADICI - Corona Brașov a câștigat primul meci...

ELIZA L-A ÎNVINS PE TADICI – Corona Brașov a câștigat primul meci după aproape patru luni!

ELIZA L-A ÎNVINS PE TADICI Corona Braşov a învins HC Zalău cu 30-26 (14-16), într-un meci din etapa 17-a a Ligii Naţionale de handbal feminin. Formaţia de la poalele Tâmpei a câştigat primul meci pe teren propriu după aproape patru luni.

Corona nu mai obţinuse trei puncte într-un meci pe teren propriu de la 1 noiembrie 2017, când a învins Slobozia cu 30-21. De atunci şi până la meciul de la Zalău, formaţia braşoveană pierduse patru partide la rând, cu Măgura Cisnădie, Dunărea Brăila, SCM Craiova şi CSM Slatina.

Corona a câştigat unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale sezonului din Liga Florilor, în fața lui HC Zalău. Prima repriză i-a aparţinut echipei antrenate de Gheorghe Tadici. Zalăul a condus cu 16-14 la pauză, dar băimăreanca Eliza Buceschi a schimbat soarta partidei. Interul stânga a marcat de 11 ori şi a ajutat Corona să se desprindă.

„Cel mai mult ne bucură faptul că am reușit astăzi să jucăm un handbal frumos, că am reușit să jucăm 60 de minute cu un adversar extrem de dificil” a declarat Eliza Bucheschi.

CSM Bucureşti ocupă primul loc, cu 54 puncte (18 jocuri), urmată de SCM Craiova, 39 puncte, HCM Rm. Vâlcea, 36 puncte, CS Măgura Cisnădie, 34 puncte, CSM Bistriţa, 29 puncte, HC Zalău, 28 puncte, etc.

Cu succesul obţinut în faţa echipei lui Gheorghe Tadici, Corona a reuşit să iasă dintr-o situaţie complicată şi poate respira mai uşurată. De partea cealaltă, după acest eşec, HC Zalău îşi ia practic la revedere de la o clasare în Top 4 la sfârşitul acestui sezon. Formaţia ardeleană rămâne la 6 puncte distanţă de Măgura Cisnădie, având şi dezavantajul meciurilor directe în cazul unei egalităţi de puncte.

Spre finalul partidei, Gheorghe Tadici a acuzat maniera de arbitraj. În timpul unui time-out, antrenorul a spus cât se poate de clar către camera de luat vederi: ”Au schimbat fluierul după pauză şi au arbitrat după alte regulamente”, cu referire la arbitrajul clujenilor Badiu şi Barbu.